Poseł Marek Plura, Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie oraz Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Stanisława Kostki znaleźli się wśród laureatów śląskiego regionalnego konkursu "Lodołamacze 2011". Gala odbyła się w poniedziałek w Katowicach.
Statuetkami Lodołamaczy co roku nagradzane są osoby, instytucje i firmy, które stwarzają równe szanse osobom z niepełnosprawnością na podjęcie pracy. Statuetki przyznaje Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, założona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Ogólnopolska gala konkursu odbędzie się 27 września w Warszawie.
Poseł Plura (PO) został wyróżniony "Lodołamaczem Specjalnym" - za osobisty wkład w zmiany prawa sprzyjające podejmowaniu pracy przez osoby niepełnosprawne. Doceniono jego osobistą postawę i działalność społeczną prowadzoną mimo głębokiej niepełnosprawności - Plura od lat cierpi na zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim.
"Znany jest on z wielu działań społecznych, jeszcze z czasów poprzedzających aktywność parlamentarną, zaś w działaniach ustawodawczych znakomicie charakteryzuje go jego pamiętne zawołanie wygłoszone z trybuny w dostosowanym dla osób niepełnosprawnych Sejmie: +Nie ma demokracji bez integracji!+" - argumentują przedstawiciele POPON.
"Poseł Marek Plura dla nas tu, na Śląsku, poprzez jego pracowity mimo niepełnosprawności życiorys to prawdziwie +sól ziemi czarnej+" - podkreślił przewodniczący Rady Wojewódzkiej Śląskiego Oddziału POPON, Tomasz Jakubiec.
Plura jest przewodniczącym stałej sejmowej podkomisji ds. osób niepełnosprawnych, szefem parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych oraz przewodniczącym parlamentarnej grupy ds. autyzmu.
Jest też współautorem i promotorem wielu zmian ustawowych wspierających aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałających marginalizacji ich rodzin. Do najważniejszych z nich przedstawiciele POPON zaliczają m.in. podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego pobieranego przez bliskich osób niepełnosprawnych, znaczące podniesienie limitu dochodowego, po przekroczeniu którego zawiesza się pobieranie renty socjalnej, oraz uchwalenie ustawy o języku migowym.
Poseł Plura nie mógł osobiście odebrać przyznanej mu statuetki, ponieważ w tym samym dniu uczestniczył w podpisaniu ustawy o języku migowym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z uczestnikami uroczystości poseł połączył się dzięki wideotransmisji on-line.
Poza posłem Plurą podczas śląskiej gali śląskie Lodołamacze przyznano kilku firmom i instytucjom. W kategorii "Zatrudnienie Chronione" statuetkę otrzymała spółka Limatherm Components z Chorzowa, której 90 proc. pracowników to osoby niepełnosprawne. W kategorii "Otwarty Rynek Pracy" wyróżniono spółkę Trawipol A-Z z Gliwic, w której na 162 etaty aż 93 stanowią osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności.
Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie dostał Lodołamacza w kategorii "Pracodawca Nieprzedsiębiorca". Oprócz działań wspomagających niepełnosprawnych pracowników poszukuje wszelkich rozwiązań mających na celu maksymalną aktywizację zawodową ludzi z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności, którzy zgłaszają się do urzędu - uzasadnia POPON.
Tytuł "Super Lodołamacza" otrzymała Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Św. Stanisława Kostki. Jej założyciele w 1991r. powołali najstarszy w Polsce warsztat terapii zajęciowej "Promyk", który działa do dziś. Fundacja od wielu lat pozyskuje pieniądze na udzielanie stypendiów naukowych dla uzdolnionych uczniów niepełnosprawnych.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.