„– Piękne dziecko! Chłopak czy dziewczynka? – Jak dorośnie, samo zdecyduje… Kiepski dowcip? Nie tylko. Również dobrze opłacany kierunek kształcenia „genderowego” pokolenia” – tak z przymrużeniem oka streszcza ideę teorii gender Jacek Dziedzina. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Burze nad papieżem [ks. Tomasz Jaklewicz]
W ciągu pięciu lat pontyfikatu Benedykt XVI był i jest atakowany z wielu powodów. Niedawno ukazała się po polsku książka „Atak na Ratzingera”, dokumentująca trudne momenty tego pontyfikatu. Autorzy Paulo Rodari i Andrea Tornielli prezentują długą listę krytycznie odebranych wydarzeń, rozmawiają z ich świadkami i kompetentnymi obserwatorami, na koniec zaś próbują zdiagnozować przyczyny ataków na Benedykta. Do tej interesującej pozycji ks. Jaklewicz ma jednak kilka zastrzeżeń, które szczegółowo przedstawia w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”.
Gość Niedzielny: Oddychanie Jezusem [Marcin Jakimowicz]
„Ta modlitwa naprawdę wchodzi w krew. I dociera aż do serca. Czym jest pielęgnowana przez chrześcijański Wschód Modlitwa Jezusowa? To – w największym skrócie – nieustanne trwanie w obecności Imienia, „które jest ponad wszelkie imię”, przyzywanie go, otaczanie się nim jak szklanym kloszem” – tłumaczy Marcin Jakimowicz. Form tej modlitwy jest wiele, a modlić się nią można właściwie wszędzie. W jaki sposób? O tym więcej w najnowszym „Gościu Niedzielnym”.
Gość Niedzielny: Małe i wielkie „dziękuję [Agata Puścikowska]
„Stan surowy zamknięty. Oczekiwanie na prace wykończeniowe” – tak wygląda aktualny stan prac budowlanych Świątyni Opatrzności Bożej. To miejsce jednak już od dłuższego czasu ogniskuje nadzieję, tęsknoty, wiarę wielu ludzi. A przede wszystkim – wdzięczność. Za piękne karty naszej historii, za wielkich ludzi, których Opatrzność zsyłała na trudne czasy. Za papieża Polaka, który zmienił świat. Już teraz dziennie przybywa tu od kilkudziesięciu do kilkuset pielgrzymów, bo to świątynia, którą Polacy obiecali samemu Bogu 200 lat temu, a teraz dopełniają swojego ślubowania.
Gość Niedzielny: Indeks kanapki [Tomasz Rożek]
Mało kto spoza świata ekonomistów wie, że jednym z najistotniejszych wskaźników gospodarczych jest... Big Mac Index, czyli zestawienie cen kanapek Big Mac z sieci McDonald’s. Porównanie cen bezwzględnych Big Maców z różnych krajów pozwala ustalić rzeczywistą wartość ich walut. W tym roku, z okazji 25-lecia istnienia tego wskaźnika gospodarczego po raz pierwszy zaczęto również uwzględniać łącznie z nim PKB, czyli tempo rozwoju poszczególnych gospodarek. I choć brzmi to jak anegdota, to jednak okazuje się, że metoda ta jest skuteczniejsza niż skomplikowane analizy ekonomiczne.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.