Bp Czaja: Prawda to jedyna droga

Trwanie przy prawdzie i troska o to by mieć czyste zamysły i nie być źródłem bólu człowieka to jest ta jedyna droga” – powiedział do dziennikarzy i pracowników mediów biskup opolski Andrzej Czaja podczas Mszy św., jaka odbyła się 15 września w kościele św. Aleksego, w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

W swojej homilii opolski ordynariusz przypomniał, że istotą pracy ludzi mediów, podobnie jak i kapłanów, jest służba człowiekowi. „Musimy mieć mocno w sercu, że to co mówimy musi być prawe, aby nie było źródłem krzywdy drugiego człowieka, aby nie zadawało bólu. I dlatego musimy dbać bardzo o czystość naszych zamysłów” – podkreślił hierarcha nawiązując do słów proroctwa Symeona z Ewangelii św. Łukasza: „A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”.

W kontekście służby mediów bp Czaja nawiązał także do relacji ze Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, jakie pojawiały się w polskich mediach. - To była dla mnie wyjątkowo mocna nauczka, bo byłem przecież na miejscu i nie musiałem być zdany na to co mi napisali czy powiedzieli. A kiedy przyjechałem i usłyszałem co się mówiło, co pokazywano, co pisano, to dla mnie wniosek jest jeden: to jakieś dwa światy. Jeden realny, którego dotknąłem i po którym chodziłem. I drugi, mi nie znany, wylansowany, oparty na jakichś dwóch incydentach, zmanipulowany i niebezpieczny bo pełen niepokoju - powiedział hierarcha i przypomniał, że Madryt w tych dniach był pełen radości i entuzjazmu.

Opolski ordynariusz zaapelował do dziennikarzy by nigdy nie dali się zwieść w tym kierunku. „Wiemy, że mediom coraz trudniej jest się ostać w niezależności” – powiedział bp Czaja i wskazał na różne formy nacisku na nie, od partyjnych po ekonomiczne. „W tym wszystkim wytrzymać nie jest łatwo. Trzymać swój fason, żeby nie stracić pracy, a jednocześnie służyć prawdzie i człowiekowi to nie jest proste” – powiedział hierarcha, ale zaznaczył, że nie ma innej drogi. „Trwanie przy prawdzie, troska o to by mieć czyste zamysły i nie być źródłem bólu człowieka to jest ta jedyna droga” – podkreślił biskup i dodał , że droga ta zawsze będzie wiązać się z cierpieniem.

Po Mszy św., podczas spotkania z przedstawicielami opolskich mediów podsumowana została działalność powołanego przed rokiem Biura Prasowego Diecezji Opolskiej. Wiele mówiono o potrzebie częstszego organizowania podobnych spotkań, a obecni z entuzjazmem przyjęli propozycję bp. Czai, by w ramach duszpasterstwa środków społecznego przekazu zorganizować wspólny weekendowy wyjazd pracowników wszystkich opolskich redakcji do jednego z diecezjalnych ośrodków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Niedziela
wieczór
26°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
wiecej »