Młodzież protestuje w sprawie Darskiego

Dopuszczając do udziału pana Adama Darskiego w jednym z popularnych programów muzycznych TVP działa wbrew ustawie o radiofonii i telewizji – zwracają uwagę przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Reprezentanci 28 polskich diecezji uczestniczący w sesji zarządów diecezjalnych KSM wydali oświadczenie, w którym wyrażają jednoznaczny sprzeciw wobec decyzji zarządu Telewizji Polskiej.

Sygnatariusze apelu przypominają, iż decyzja TVP oznacza lansowanie na autorytet dzieci i młodzieży osoby jawnie niszczącej naszą tożsamość narodową zbudowaną na wartościach chrześcijańskich. „Adam Darski zachęca do postaw nienawistnych niszcząc publicznie Pismo Święte – symbol religijny milionów chrześcijan – obywateli Polski” – piszą młodzi ludzie w piśmie skierowanym do TVP.

„Na sprzeciw zasługują m.in. treści jego utworów oraz niektóre publiczne wypowiedzi („To jest Pismo Święte, tak mówią. Ja mówię – to jest księga kłamstw. Pieprzyć to gówno. Pieprzyć tę hipokryzję”)” – wskazują w swoim oświadczeniu przedstawiciele KSM.

Młodzież z KSM przypomina, według ustawy o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 roku, „audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości” (art.18 pkt.2). Cytują również artykuł 21 ustawy, przypominając, że „programy publicznej radiofonii i telewizji powinny respektować chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki”.

„Wobec tak jawnego ignorowania prawa polskiego młodzi ludzie z KSM głęboko zastanawiają się nad wiarygodnością państwowych instytucji” – dodają uczestnicy sesji zarządów diecezjalnych KSM.

– Gdy chcemy wyegzekwować misję publiczną, telewizja zasłania się oglądalnością i komercją. Gdy więc mówimy o rezygnacji z opłacania abonamentu, wraca powoływanie się na misję publiczną. Czy to poważne? Gdzie tu sens? – zastanawia się w rozmowie z KAI Michał Baran, jeden z uczestników sesji, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji warszawskiej.

Pod oświadczeniem podpisali się przedstawiciele Zarządów Diecezjalnych KSM, uczestniczący w Zebraniu Krajowej Rady stowarzyszenia w dniach 30 września–2 października w Poznaniu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży istnieje we wszystkich diecezjach w Polsce, zrzeszając ok. 25 tys. osób w wieku 14-30 lat. Pełny tekst oświadczenia znaleźć można m.in. na stronie www.poznan.ksm.org.pl.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DARSKI, NERGAL

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »