Przyszli ministrowie w rządzie PiS?

05.10. Warszawa (PAP) - Jesteśmy mocnym, zdeterminowanym zespołem, który zmieni Polskę - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas środowego spotkania pt. "Drużyna Jarosława Kaczyńskiego", na którym przedstawił zespół ekspertów.

W konferencji, wraz z szefem PiS, wzięli udział: były wiceszef MSZ Witold Waszczykowski, były wiceminister gospodarki Piotr Naimski, były wiceminister skarbu Paweł Szałamacha, były zastępca prokuratora generalnego Dariusz Barski, były wiceminister edukacji Andrzej Waśko, były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, wójt gminy Pcim Daniel Obajtek, lekkoatletka Urszula Włodarczyk, były szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, posłanka PiS Beata Szydło, samorządowiec i były poseł Witold Śmiałek, socjolog prof. Józefina Hrynkiewicz i europoseł Janusz Wojciechowski.

"My wszyscy jesteśmy dla Polski i Polaków" - zapewnił Kaczyński. Oświadczył, że ten zespół chce Polski "nowoczesnej i solidarnej".

Przestrzegł też, że jako premier nie będzie przyjmował tłumaczeń: "nie możemy, to nie są nasze kompetencje" oraz nie pozwoli na "rozwinięcie białej flagi" w żadnej dziedzinie. "My musimy umieć i potrafić, być pod każdym względem przygotowani" - oświadczył.

Pytany przez dziennikarzy, czy przedstawia swój przyszły rząd, Kaczyński powiedział, że jest to "zespół ekspertów", który się zebrał, żeby pokazać, że PiS ma coś do powiedzenia.

Mimo to konferencja przypominała posiedzenie rządu. Prowadził je Kaczyński, wywołując do głosu kolejne osoby.

Szydło mówiła o finansach publicznych. "Obecny system podatkowy trzeba zmienić z dwóch powodów - ze względu na podatników i ze względu na budżet państwa" - powiedziała. Zapowiedziała szybkie zmiany w tej dziedzinie.

"Zapewniam pana premiera, że nowy minister spraw zagranicznych będzie koncentrował się przede wszystkim na budowie politycznego konsensu wokół swojej polityki, a nie ćwierkaniu (ang. twitter) i straszeniu opozycji" - powiedział Waszczykowski.

Potem pytany przez dziennikarzy, czy będzie szefem MSZ w rządzie Kaczyńskiego, powiedział, że "będzie zaszczycony" współpracą z nim, "na jakimkolwiek stanowisku".

Naimski, który mówił o sprawach gospodarczych, zapowiedział m.in. powołanie resortu zajmującego się kwestiami energii i energetyki.

Waśko (omówił edukację) zapowiedział odłożenie konieczności posyłania sześciolatków do szkół do roku 2020.

O wymiarze sprawiedliwości mówił z kolei Barski. Zapowiedział wprowadzenie "dożywotniego zakazu stadionowego". "On oczywiście nie będzie dożywotni, ale będzie się można ubiegać o jego uchylenie dopiero po sześciu latach w określonych sytuacjach" - dodał.

Piecha - ekspert od służby zdrowia - zapowiedział m.in. "natychmiastowe zatrzymanie procesu komercjalizacji szpitali".

Hryniewicz mówiła o emeryturach, m.in. o wprowadzeniu dobrowolności udziału w OFE. Śniadek ocenił sytuację na rynku pracy.

Obajtek zapowiedział wprowadzenie (w ciągu dwóch lat) do szkół dentystów. Szałamacha zrelacjonował plany PiS w dziedzinie infrastruktury. Natomiast Śmiałek omówił fundusze unijne; Wojciechowski - rolnictwo, a Włodarczyk - sport.

"Dziękuję za to nasze spotkanie, przed nami wielka praca. Jestem głęboko przekonany, że stanowimy zespół, który da sobie z tymi wyzwaniami, które są przed nami, które są przed Polską, radę" - powiedział, kończąc spotkanie, Kaczyński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
5°C Niedziela
rano
10°C Niedziela
dzień
wiecej »