Reklama

Nagrodzono laureatów konkursu katyńskiego

40 prac indywidualnych i grupowych wykonanych przez uczniów zostało nagrodzonych w konkursie "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy". Jego laureaci podczas pobytu na Ukrainie odwiedzili m.in. Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach.

Reklama

Prawie stu gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, laureatów konkursu katyńskiego, spędziło tydzień w Charkowie. Podczas pobytu na Ukrainie odwiedzili także Żytomierz - największe skupisko Polaków w tym kraju, podkijowską Bykownię - miejsce pochówku ofiar stalinowskiego terroru, w tym polskich ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej oraz Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach pod Charkowem.

"Na uwagę zasługuje nagroda w konkursie. Nie jest to nagroda rzeczowa, a wyjazd do miejsc spoczynku bohaterów prac młodych ludzi, do których jadą oni wraz z nauczycielami. To wyjątkowe doznanie, gdyż ani z biurem turystycznym, ani z wycieczką szkolną nie jest tam łatwo dotrzeć" - powiedział w rozmowie z PAP dr Andrzej Zawistowski, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

W środę wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie konkursu. W trakcie spotkania z Konsulem Generalnym RP w Charkowie Janem Granatem zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie karty do albumu, poświęconej jednej konkretnej osobie, zamordowanej wiosną 1940 r. z rozkazu władz sowieckich. Na takiej karcie mógł znaleźć się życiorys wybranej osoby, list, zdjęcia, bądź dokumenty innego rodzaju.

"Inicjatywa jest jedną z wielu propozycji, które proponuje Biuro Edukacji Publicznej IPN w zakresie edukacji historycznej młodzieży. Okazało się, że istnieje spore zapotrzebowanie na wspomniany konkurs. Każdy z jego uczestników zbierał informacje o jednej ofierze zbrodni katyńskiej, to nie był opis całej zbiorowości. Chodziło o upamiętnienie konkretnych osób, które w tej zbrodni straciły swoje życie - powiedział PAP dr Zawistowski.

Udział w konkursie wzięło 109 szkół, wyróżniono 40 prac - indywidualnych i grupowych. Przygotowane przez uczniów karty zostaną przeanalizowane przez historyków. Ze zgromadzonego w ten sposób materiału ma powstać album, którego wydanie przewidziane jest na przyszły rok.

Konkurs został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Fundatorem wyjazdu edukacyjnego na Ukrainę był Bank PKO BP SA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama