Zwiększenia i umocnienia ustawowej ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny domagają się uczestnicy I Kongresu Małżeństw, jaki zakończył się 9 października w Świdnicy. Wystosowali oni apel do nowych parlamentarzystów, polityków i samorządowców w Polsce.
Domagają się w nim od nowego parlamentu m.in. doprowadzenia do zmian w obecnie obowiązującym prawie, tak aby uzyskanie rozwodu stanowiło dużą trudność i poprzedzone było koniecznością podjęcia starań o ratowanie związku. Apelują także o zwiększenie wysiłku w kierunku przygotowania kadry i ośrodków wsparcia małżonków przeżywających kryzys.
I Kongres Małżeństw to nowa inicjatywa, która ma promować sakramentalny wymiar małżeństwa i utwierdzać małżeństwa w ich miłości. - Zależało nam, żeby uczestniczące w kongresie małżeństwa miały sposobność do świętowania swej drogi życia, swojego wyboru – mówi Katarzyna Urbaniak, współorganizatorka kongresu. Nasz cel został osiągnięty. To wydarzenie było "strzałem w dziesiątkę" – przekonuje.
- Jeszcze nigdy na żadnych rekolekcjach parafialnych nie usłyszałam tak dobitnie, że miłość małżeńska (eros i agape jest odbiciem miłości Boga, że kochając drugiego człowieka "na zawsze", upodabniamy się do Boga, który też kocha na zawsze – podkreśliła jedna z uczestniczek kongresu Anetta Radecka.
W I Kongresie Małżeństw w Świdnicy wzięło udział 320 osób z Dolnego Śląska i z całej Polski. Małżonkowie przyjechali m.in. z Gdyni, Częstochowy, Poznania, Łodzi, Gniezna i Ełku.
Od 7 do 9 października uczestnicy kongresu wysłuchali 7 wykładów m.in. duszpasterzy małżeństw: kapucyna o. Ksawerego Knotza i dominikanina, o. Mirosława Pilśniaka oraz Ireny i Jerzego Grzybowskich – założycieli Spotkań Małżeńskich. Ponadto wzięli udział w 8 konwersatoriach, wysłuchali dwóch koncertów i oprócz niedzielnej Mszy św. modlili się na zakończenie dnia kompletą i Apelem Jasnogórskim.
Uroczystej Mszy na zakończenie I Kongresu Małżeństw przewodniczył 9 października w katedrze świdnickiej abp Edward Nowak, emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie a absolwenci Diecezjalnego Studium Rodziny otrzymali dyplomy ukończenia studium.
I Kongres Małżeństw w Świdnicy zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin we współpracy z Urzędem Miasta Świdnicy oraz Starostwem Świdnickim.
"Rosyjski przywódca Władimir Putin powinien zgodzić się na taką umowę".
Prezydent USA przekroczył swe pełnomocnictwa - uznał Federalny Sąd ds. Handlu Międzynarodowego.
niedz. | pon. | wt. | śr. | czw. | pt. | sob. |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |