USA: Apple uczcił pamięć Steve'a Jobsa

Firma Apple uczciła w środę pamięć Steve'a Jobsa, jej współzałożyciela i zarządzającego, który zmarł w Kalifornii 5 października w wieku 56 lat.

Główne obchody zorganizowano w środę w siedzibie firmy w Cupertino, w Kalifornii. Na kilka godzin zamknięto bądź opóźniono otwarcie sklepów Apple w całych Stanach Zjednoczonych, by ich pracownicy mogli oglądać bezpośredni przekaz z Doliny Krzemowej. Impreza, która trwała 90 minut, była zamknięta dla publiczności i większości mediów.

Przed siedzibą Apple w Cupertino od rana gromadziły się tłumy pracowników. Niektórzy przynieśli ze sobą transparenty ze zdjęciami Steve'a Jobsa. W uroczystościach wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Swojego legendarnego poprzednika wspominał obecny dyrektor wykonawczy Apple Tim Cook a także były wiceprezydent USA Al Gore, który jest jednym z członków zarządu firmy. Obecna była żona Jobsa, Laurene Powell Jobs.

Wyjątkowa atmosfera zapanowała po wyemitowaniu kultowej reklamy telewizyjnej Apple "Myśl inaczej" (Think different), z głosem Steve'a Jobsa, który w cielił się w lektora.

"To był najlepszy moment dnia. Nagle można było zobaczyć jak każdy powstrzymywał się od łez" - relacjonował jeden z pracowników.

Reklama, stworzona krótko po powrocie Jobsa do firmy w 1997 r., pierwotnie była nagrana przez aktora Richarda Dreyfussa. Steve Jobs nie chciał użyć swojego głosu by firma Apple nie była wyłącznie z nim kojarzona - tłumaczył obecny szef firmy Tim Cook.

Komputerowego wizjonera wspominali artyści, którzy wystąpili w siedzibie Apple w Cupertino, piosenkarka Norah Jones i brytyjski zespół Coldplay. Uroczystość zakończyła piosenka Randy Newmana "You've got a friend like me" z filmu animowanego "Toy Story" wytwórni Pixar, której Steve Jobs był właścicielem.

Dzięki przekazowi wideo bezpośrednią relację z Cupertino mogli oglądać pracownicy sklepów Apple w całych Stanach Zjednoczonych. Zarząd firmy zdecydował, że na czas uroczystości placówki mogą zostać zamknięte albo otwarte z opóźnieniem. Szklane witryny sklepów przysłonięto białymi zasłonami.

"Jobs był wizjonerem. Praktycznie trzonem firmy Apple, więc ma to dla mnie sens" - powiedziała 25-letmia Stephani Desanges, która czekała na otwarcie sklepu w Nowym Jorku.

Legendarny współzałożyciel i były szef firmy Apple Inc. Steve Jobs, który zmarł 5 października, został pochowany podczas prywatnej uroczystości pogrzebowej dwa dni później, 7 października. Najsłynniejszego informatyka świata żegnała najbliższa rodzina i przyjaciele. Steve Jobs w wieku 56 lat przegrał walkę z rakiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »