Prof. Gabriel Turowski mikrobiolog, biochemik i immunogenetyk, przyjaciel Jana Pawła II otrzymał w piątek honorowe obywatelstwo Krakowa. Rada Miasta wyróżniła go w ten sposób za wkład w utrwalanie pamięci i nauczania papieża-Polaka.
InstytutDialoguJP2
Gabriel Turowski
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider, podczas piątkowej uroczystości podkreślił, że Gabriel Turowski wypełnia nie tylko zobowiązania związane ze swoim zawodem, ale także te wynikające z niepisanego kodeksu moralnego polskiego inteligenta, angażując się w sprawy polityczne i społeczne. "Pan profesor Gabriel Turowski towarzyszył Ojcu Świętemu już od czasów, gdy znał Karola Wojtyłę jako młodego księdza, przyjaciela młodzieży, który szczególną wagę przywiązywał do pracy formacyjnej" - przypomniał Kośmider.
"Pan profesor jest spadkobiercą myśli społecznej Jana Pawła II, strażnikiem jego dorobku, autorem licznych książek i artykułów o życiu i dziele papieża-Polaka" - mówił przewodniczący Rady Miasta Krakowa. "Swoją postawą udowadnia nam wszystkim, że warto poświęcać się dla promowania idei, dawać część siebie innym. Dzięki niemu lepiej rozumiemy przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II" - przekonywał Kośmider.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że przyznanie prof. Turowskiemu honorowego obywatelstwa Krakowa to podziękowanie za jego wkład w rozwój miasta jako liczącego się ośrodka nauk medycznych i za niestrudzoną działalność społeczno-religijną, zwłaszcza wysiłek dokumentowania pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II. Majchrowski przypomniał, że Gabrielowi Turowskiemu zawdzięczamy m.in. przejmującą relację z pobytu Ojca Świętego w Poliklinice Gemellego tuż po zamachu "Zamach czyli zło w dobro się obróciło", a także monumentalną kronikę dokumentującą 27 lat papieskiego pontyfikatu.
"Młodzi ludzie, widząc w profesorze człowieka głębokiej wiary, wielkiego serca, pytają go nie tylko o Jana Pawła II, ale też o to, jak poruszać się we współczesnym świecie, jak żyć w zgodzie z Bogiem i z ludźmi. Pytają, bo pozostaje on dla nich autentycznym autorytetem moralnym jako uczony, człowiek, ojciec rodziny" - podkreślił Majchrowski.
Nowy honorowy obywatel Krakowa mówił, że "tytuł ten jeszcze bardziej będzie go mobilizował - jako świadka życia i świętości błogosławionego Jana Pawła II, świętego XXI wieku - do dalszego opisywania tych dziejów".
Gabriel Turowski urodził się 21 lutego 1929 roku w Monasterzyskach na Podolu. W 1945 roku, jako repatriant, wyjechał z rodzicami na Ziemie Odzyskane. Kształcił się w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim. W 1947 r. otrzymał świadectwo dojrzałości i podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest mikrobiologiem, biochemikiem i immunogenetykiem, specjalistą w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Prof. Turowski opracował m.in. 17 dokumentacji technologicznych produkcji biopreparatów. Jest twórcą szczepionki przeciwkrztuścowej i współtwórcą szczepionki Di-Per-Te, a także współautorem patentu na lek Thymus Factor X, pierwszego preparatu ubikwityn na świecie. Ma w swoim dorobku ponad 300 prac oraz 217 komunikatów naukowych publikowanych w kraju i zagranicą.
W 1981 r. był członkiem zespołu leczącego Jana Pawła II po zamachu i Międzynarodowej Komisji zwołanej przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, oceniającej przebieg leczenia.
Jego przyjaźń z ks. Karolem Wojtyłą rozpoczęła się w latach studenckich, gdy Gabriel Turowski zaangażował się w słynne, "Środowisko" i do końca pozostał w gronie przyjaciół przyszłego papieża. Jest publicystą prasy katolickiej, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W 2003 roku założył fundację "Szlaki Papieskie Jana Pawła II". Jest inicjatorem wielu sesji naukowych poświęconych papieżowi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.