Ośmioro Polaków zostało w piątek pośmiertnie odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odznaczenia przekazał krewnym uhonorowanych osób ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podczas uroczystej ceremonii we wrocławskim Ratuszu.
Wśród odznaczonych znaleźli się Genowefa i Antoni Linkiewiczowie, ich dzieci Sławomir Linkiewicz i Anna Bujanowska, a także Rozalia i Hieronim Dolińscy oraz ich dzieci Ferdynand Doliński i Genowefa Sotnicka. W czasie II wojny światowej obie rodziny wspólnie zaopiekowały się czternastoma uciekinierami z getta w Tłustem.
Wszyscy świadkowie tamtych wydarzeń już nie żyją, ale zachowały się ich wspomnienia, które przekazano do Instytutu Yad Vashem.
Zyta Cebulska, córka Dolińskich, która w ich imieniu odebrała medal przyznała, że w czasie wojny była zbyt mała, by wiedzieć wszystko o ukrywających się ludziach. "Nie mówiono przy mnie o takich rzeczach, musiałam domyślać się sama. Wszyscy, którzy brali udział w tych wydarzeniach, moi rodzice i rodzeństwo już nie żyją, ale ja jestem z nich dumna. Szkoda, że nie mogli osobiście odebrać tych wyróżnień" - dodała.
Ambasador Rav-Ner przypomniał, że Żydzi mieszkali na terenach Polski od ośmiuset lat i w tym czasie oba narody tworzyły wspólną kulturę. "Pomoc w czasie Holokaustu była przejawem największych ludzkich uczuć, jakie można było zobaczyć w tych mrocznych czasach. W Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci, ale ludzie mimo strachu czuli, że muszą przeciwstawić swoje człowieczeństwo nazistowskim zbrodniom" - mówił dyplomata.
Ambasador podkreślił, że w Izraelu medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najważniejszym cywilnym odznaczeniem. "Prócz medali dla żołnierzy nie mamy żadnych innych, cywilnych odznaczeń, tylko to jedno. Ludzie, którzy zostali nim uhonorowani to prawdziwi bohaterowie, skromni, ale naprawdę wielcy" - dodał.
Podczas piątkowej uroczystości dwunastu osobom, które wcześniej otrzymały tytuły Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznano także honorowe obywatelstwo Izraela.
Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuły Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata osobom, które w czasie Holokaustu bezinteresownie i z narażeniem życia niosły pomoc prześladowanym Żydom. Wyróżnieni otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają również wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie.
Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata odznaczono dotychczas ponad 23 tys. osób, z czego największą liczbę - ponad 6 tys. - stanowią Polacy.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.