Abp Skworc: W Tarnowie łatwo być biskupem

„Wiele doświadczeń, które będą mi pomagały budować rzeczywistość Kościoła, z którego wyszedłem, zabiorę ze sobą do Katowic” – powiedział abp Wiktor Skworc, który został nowym metropolitą katowickim.

Nominacja została ogłoszona przez biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Obecni byli biskupi pomocniczy, księża z całej diecezji i alumni.

„W Kościele jest kontynuacja. Budujcie na tym co wspólnie udało nam się zrobić, by Kościół tarnowski tak pięknie się wyróżniał w Polsce, jak dotychczas” – powiedział abp Skworc.

Nowy metropolita katowicki mówił też, że w Tarnowie łatwo być biskupem. „Z takim duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i wiernymi, którzy potrafią współpracować i patrzą w jednym kierunku, łatwo budować Kościół” – powiedział.

Abp Skworc zapowiedział, że przed ingresem chce odwiedzić diecezję, m.in. Stary Sącz, Gródek i Zabawę, a także spotkać się z siostrami klauzurowymi. „Duchowo będę z Katowic często pielgrzymował do diecezji tarnowskiej. Może uda się niekiedy znaleźć czas, by odwiedzić moje ulubione góry Beskid Niski i Gorce” – dodał.

W imieniu Kościoła tarnowskiego gratulacje nowemu metropolicie złożył biskup pomocniczy Wiesław Lechowicz. „Decyzję Ojca Świętego przyjmujemy z zaufaniem Bożej Opatrzności. Serca i umysły wypełnia radość, bo papież kolejny raz łaskawie spojrzał na Kościół tarnowski i docenił, zauważając ogrom zaangażowania i oddanie bez reszty służbie Bogu i Kościołowi jego arcypasterza. Towarzyszy nam także smutek, ponieważ zdajemy sobie sprawę kim byłeś i co zrobiłeś dla Kościoła tarnowskiego” – powiedział bp Lechowicz.

Pożegnanie arcybiskupów Wiktora Skworca i Stanisława Budzika odbędzie się w sobotę 19 listopada. Mszy św. w tarnowskiej katedrze o godzinie 10.30 będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Natomiast ingres nowego metropolity odbędzie się w sobotę, 26 listopada.

Do czasu ingresu, abp Skworc pozostanie administratorem diecezji tarnowskiej. Później Kolegium Konsultorów wybierze nowego administratora, który pokieruje diecezją do czasów powołania nowego ordynariusza diecezji tarnowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »