Spędzili w niewoli 738 dni.
W egipskim Szarm el-Szejk odbędzie się w poniedziałek szczyt pokojowy poświęcony zakończeniu wojny w Strefie Gazy. Obradom przedstawicieli ok. 30 państw będą przewodniczyć prezydenci Egiptu i USA, Abdel Fatah el-Sisi i Donald Trump. Wśród gości będą m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
Prezydent USA w swoim stylu mówił też o sytuacji w Gazie.
Przesłuchania w tej części rywalizacji rozpoczną się we wtorek o godz. 10.
13 października to dzień, gdy 108 lat temu zakończyły się mające tam miejsce objawienia.
Prosimy Boga, który jest jedynym Pokojem ludzkości, aby uleczył wszystkie rany i pomógł swoją łaską dokonać tego, co obecnie wydaje się niemożliwe z ludzkiego punktu widzenia: odkryć na nowo, że inny człowiek nie jest wrogiem, lecz bratem, którego należy strzec, któremu należy przebaczyć i ofiarować nadzieję pojednania – powiedział Papież na zakończenie Mszy św. Przed odmówieniem modlitwy Anioł Pański Papież nawiązał także do „brutalnych ataków” na Ukrainie.
Droga Maryi prowadzi za Jezusem, a droga Jezusa prowadzi do każdego człowieka, zwłaszcza do ubogich, zranionych, grzeszników. Dlatego autentyczna duchowość maryjna czyni w Kościele aktualną czułość Boga, Jego macierzyństwo - wskazał Papież podczas Mszy św. celebrowanej na Placu św. Piotra. Eucharystia stanowiła zwieńczenie Jubileuszu duchowości maryjnej.
Trzeba rozbroić rękę, a jeszcze wcześniej serce. Pokój jest nieuzbrojony i rozbrajający – powiedział Leon XIV podczas modlitwy różańcowej w intencji pokoju, która wpisuje się w obchody Jubileuszu Duchowości Maryjnej. W tym czasie na Placu św. Piotra była oryginalna figura Matki Bożej z Fatimy.
O 18.00 plac św. Piotra w Watykanie stanie się duchowym centrum modlitwy o dar pokoju na świecie. Wówczas rozpocznie się uroczysta modlitwa różańcowa, której przewodniczyć będzie Papież Leon XIV. Zapraszamy do duchowej łączności podczas transmisji online.
W ramach obchodów XXV Dnia Papieskiego w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody Totus Tuus 2025 w kategoriach: promocja godności człowieka, osiągnięcia w kulturze chrześcijańskiej, propagowanie nauczania św. Jana Pawła II i Totus medialny.