Pierwsze w historii cięcia budżetowe dotkną w przyszłym roku hiszpańską rodzinę królewską - poinformowała w środę agencja AP. Tegoroczny budżet, zamrożony na poziomie z roku 2009, wynosi 8,9 mln euro.
Szef KE Jose Barroso zapewnił w środę o poparciu dla komisarz Viviane Reding, która zapowiedziała procedurę karną wobec Francji w związku z kontrowersyjnym wydalaniem Romów. W Brukseli oczekuje się spięcia na linii Sarkozy-Barroso na czwartkowym szczycie UE.
Prezydent Nicolas Sarkozy zasugerował w środę komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding, która ostro skrytykowała Francję za odsyłanie Romów do domu, by wzięła ich do swego kraju - Luksemburga. Sarkozy wypowiadał się na śniadaniu z senatorami.
Ofiary pedofilii ze strony księży katolickich zaapelowały w środę do papieża, by przekazał właściwym krajom będące w jego dyspozycji informacje dotyczące wszystkich przypadków molestowania seksualnego przez kler.
Przez Rumunię przetacza się fala protestów przeciwko polityce oszczędnościowej rządu, mającej umożliwić zapanowanie nad deficytem budżetowym. W środę protestowali m.in. pracownicy służby zdrowia, taksówkarze i urzędnicy.
Rosja i Norwegia podpisały w środę porozumienie w sprawie granic w Arktyce, które otwiera drogę do eksploracji złóż ropy i gazu w tym regionie. Dotyczy ono rozgraniczenia przestrzeni morskiej oraz współpracy na Morzu Barentsa i Oceanie Arktycznym.
"New York Times" chwali w środę w artykule redakcyjnym firmę Microsoft za wstrzymanie pomocy, jakiej przedtem koncern ten udzielał władzom rosyjskim, które pod pretekstem walki z pirackim oprogramowaniem komputerowym usiłują nękać i uciszać dysydentów.
Znany włoski artysta-prowokator Maurizio Cattelan znów wywołał kontrowersje. Tym razem powodem jest plakat reklamujący jego wystawę w Mediolanie, który przedstawia słynną rzeźbę Cattelana: postać klęczącego Hitlera z rękoma złożonymi do modlitwy.
Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton mianowała w środę 26 nowych szefów reprezentacji UE na świecie. Najważniejszą z listy placówkę w ChRL obejmie Niemiec Markus Ederer. Polacy obejmą dwie ambasady: Joanna Wronecka w Jordanii, a Tomasz Kozłowski w Korei Płd.
Dwa lata po wybuchu kryzysu Niemcy są dziś lokomotywą wzrostu gospodarczego w Europie - powiedziała w środę w Bundestagu niemiecka kanclerz Angela Merkel, broniąc polityki swojego chadecko-liberalnego rządu.