Miasto Lublin zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. Jej jakość oceniana jest jako jedna z najlepszych w kraju.
Auschwitz-Birkenau nie było jedynym piekłem na ziemi. Drugie z piekieł miało na imię Gułag - mówił w poniedziałek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jeśli chcemy prawdy, miłości i dobra, to musimy być zdolni do oddzielenia katów od ofiar i zła od dobra.
Dla wszystkich Żydów na całym świecie to straszliwe miejsce, które zwą Auschwitz, stało się nieodłączną częścią nas wszystkich. Auschwitz to jak bolesna blizna, która nigdy nie zniknie, a ten ból nie zniknie również - mówił Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.
“Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach” – podkreślił bp Henryk Ciereszko w rozmowie z KAI po zakończeniu centralnych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Warszawie. Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim odbył się 26 stycznia 2020 r. pod hasłem “Chrześcijanie i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”.
„Kolejne groźby pod adresem wspólnot chrześcijańskich żyjących w Nigrze na pograniczu z Burkina Faso osięgneły cel, który zakładano: osłabienie wspólnoty oraz doprowadzenie do poddania się strachowi, co zaowocowało zaniechaniem niedzielnych praktyk” – tak jeszcze niedawno pisał do Agencji Fides o. Mauro Armanino, kapłan ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Nigrze.
Żyjemy wśród wybuchu bomb i ulicznych walk, ale Kościół nie opuści tego miejsca – zapewnia wikariusz apostolski stolicy Libii – Trypolisu.
Od prostego życia przeszliśmy do ogromnej biedy. W krótkim czasie bardzo spadły zarobki, a kryzys w Libanie i napięcie na linii Stany Zjednoczone – Iran jeszcze bardziej zaostrzyło i tak już bardzo trudną sytuację. Opinię tę wyraził maronicki arcybiskup Damaszku opisując wydarzenia dziejące się w Syrii.
„Pochylamy się nad wszystkimi ofiarami. Nasza pamięć nie może być obojętna dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Byłoby to zdradą wobec uciemiężonych i zamordowanych osób oraz zdradą wartości ludzkiej cywilizacji, gdybyśmy pozwolili, aby cierpienie i śmierć Auschwitz zostały zakryte mgłą historii” –słowa te czytamy we wspólnej deklaracji Kościołów: ewangelickiego i katolickiego w Niemczech, wydanej z okazji 75. lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.
„Jeśli utracimy pamięć, zniszczymy przyszłość. Rocznica Holokaustu, niewymownego okrucieństwa, które dotknęło ludzkość 75 lat temu, jest wezwaniem do zatrzymania się, do stanięcia w milczeniu i przypomnienia sobie. Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnymi” – napisał Franciszek na Twitterze w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei w Chinach; na pozostałym terytorium kraju zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności - czytamy w poniedziałkowych zaktualizowanych informacjach MSZ dla podróżujących do Chin.