Dzieci zagrożone chorobą też chcą żyć. Brońmy życia! - apelował abp Adam Szal podczas Mszy św. rezurekcyjnej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita podkreślił, że zmartwychwstanie Jezusa to nie tylko wspomnienie z przeszłości czy tradycja - jest ono „zaczątkiem i gwarancją czekającej nas chwały i naszą nadzieją”.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał w niedzielę premiera Izraela Benjamina Netanjahu terrorystą odnosząc się do interwencji izraelskiej armii na granicy ze Strefą Gazy, w wyniku której zginęło co najmniej 15 Palestyńczyków.
Tradycyjnie Kościół jerozolimski rozpoczął celebracje Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego od nocnej liturgii Godziny Czytań przy pustym grobie Jezusa, której przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Fracesco Patton. W poranek wielkanocny, uroczystej Eucharystii w bazylice Bożego Grobu przewodniczył administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
„My, chrześcijanie, wierzymy i wiemy, że zmartwychwstanie Chrystusa jest prawdziwą nadzieją świata, tą która nie zawodzi. To siła ziarna pszenicy, moc miłości, która się uniża i daje siebie aż do końca, i która naprawdę odnawia świat” – powiedział Papież w czasie orędzia wielkanocnego, przed udzieleniem błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Nawiązał w nim do obrazu ziarna pszenicznego, które wrzucone w ziemię obumiera i przynosi plon obfity, i staje się swoistą zapowiedzią śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Oby były to święta, w czasie których będziemy umieć świadczyć o życiu i służyć mu w różnych jego wymiarach – mówił prymas Polski w życzeniach skierowanych do rodaków. Abp Wojciech Polak podkreślił, że Wielkanoc to czas, by odnaleźć moc do nowego życia oraz siłę do głębszej wiary, nadziei i miłości.
- Prawda o człowieku jest wyrażona w Chrystusowym zmartwychwstaniu - mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
- Jeśli czytam Pismo, tak jak je objaśnia Kościół, jak je objaśnia Piotr, to muszę zrozumieć, że w dniu dzisiejszym chodzi o moje zmartwychwstanie! – tłumaczył arcybiskup łódzki, który w pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył południowej Mszy św.
Potrzeba nam daru jedności w wierze i w życiu moralnym - mówił w niedzielę na Jasnej Górze - metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Jego zdaniem, "w świecie i w Europie robi się wszystko, żeby Polskę osłabić w jedności".
W tegorocznych uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie i Rzymie wzięło udział znacznie więcej osób niż w minionych latach - odnotowała komenda policji w Wiecznym Mieście.
Mówił w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy metropolita warszawski.