We wtorek odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu VII kadencji, na którym posłowie złożą ślubowanie, wybiorą nowego marszałka i wicemarszałków izby. Premier Donald Tusk złoży dymisję swojego rządu; wystąpienie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
We wtorek rano przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski wręczy nowym senatorom zaświadczenia o wyborze.
O godz. 16.45 do Senatu przybędzie Bronisław Komorowski, który złoży kwiaty pod tablicą w hołdzie senatorom II RP. Kwiaty złożą także marszałkowie Senatu poprzednich kadencji: Bogdan Borusewicz, Longin Pastusiak, Alicja Grześkowiak i Adam Struzik.
Punktualnie o godz. 17 prezydent otworzy inauguracyjne posiedzenie Senatu VIII kadencji i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wygłosi przemówienie.
Następnie Komorowski przekaże prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi. Prezydent powołał już na tę funkcję Kazimierza Kutza - najstarszego senatora w nowej kadencji.
Kutz, który już w 2005 roku pełnił funkcję marszałka seniora Senatu, złoży ślubowanie i powoła spośród najmłodszych senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. Następnie odbierze od nowych senatorów ślubowanie.
"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi rota ślubowania. Po słowie "ślubuję" parlamentarzysta może dodać: "Tak mi dopomóż Bóg". Gdyby senator odmówił złożenia ślubowania oznaczałoby to jego zrzeczenie się mandatu.
Marszałek senior zgodnie z regulaminem wygłasza przemówienia inauguracyjne. Kutz w niedawnej rozmowie z PAP deklarował, że będzie mówił "niezależnie od partyjnego myślenia".
Zaznaczył, że inauguracyjne posiedzenie Senatu musi odbywać się w zgodzie z określonym scenariuszem. "Nie może być żadnych odstępstw. Scenariusz jest ściśle określony i wszystko trzeba według niego robić. To jest teatr ustalony od dawien dawna" - zaznaczył.
Dodał, że jeśli Bogdan Borusewicz zostanie wybrany na marszałka Senatu na kolejną kadencję, to po raz drugi przejmie prowadzenie obrad od niego. "Sytuacja powtórzy się, jak przed sześciu laty. To będzie zabawne" - powiedział Kutz.
W Senacie VIII kadencji zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); będzie też 3 senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.
Na pierwszym posiedzeniu Senatu zostanie wybrany marszałek izby, który po złożeniu oświadczenia o przyjęciu funkcji, przejmuje przewodnictwo obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków.
Obecny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) najprawdopodobniej będzie nadal pełnił swoją funkcję. Według źródeł PAP, premier Donald Tusk na czwartkowym spotkaniu z kolegium klubu Platformy zaproponował kandydaturę właśnie Borusewicza na tę funkcję. Jeśli Borusewicz we wtorek zostanie wybrany marszałkiem Senatu - będzie pierwszym w najnowszej historii polskiego parlamentaryzmu politykiem, który swoją funkcję będzie pełnił przez trzy kolejne kadencje (od 2005 r.).
W nowej kadencji Senatu ma być trzech wicemarszałków. Wśród kandydatów na tę funkcję z PO wymienia się obecnych wicemarszałków: Marka Ziółkowskiego oraz Grażynę Sztark. Na "giełdzie" jako potencjalne kandydatury na wicemarszałków pojawia się też nazwisko b. marszałka Sejmu Marka Borowskiego, który w niedługim czasie zamierza przystąpić do klubu Platformy. Wicemarszałkiem z PiS ma być Stanisław Karczewski, który zastąpi w fotelu wicemarszałka dotychczasowego wieloletniego senatora Zbigniewa Romaszewskiego.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.