We wtorek odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu VII kadencji, na którym posłowie złożą ślubowanie, wybiorą nowego marszałka i wicemarszałków izby. Premier Donald Tusk złoży dymisję swojego rządu; wystąpienie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
We wtorek rano przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski wręczy nowym senatorom zaświadczenia o wyborze.
O godz. 16.45 do Senatu przybędzie Bronisław Komorowski, który złoży kwiaty pod tablicą w hołdzie senatorom II RP. Kwiaty złożą także marszałkowie Senatu poprzednich kadencji: Bogdan Borusewicz, Longin Pastusiak, Alicja Grześkowiak i Adam Struzik.
Punktualnie o godz. 17 prezydent otworzy inauguracyjne posiedzenie Senatu VIII kadencji i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wygłosi przemówienie.
Następnie Komorowski przekaże prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi. Prezydent powołał już na tę funkcję Kazimierza Kutza - najstarszego senatora w nowej kadencji.
Kutz, który już w 2005 roku pełnił funkcję marszałka seniora Senatu, złoży ślubowanie i powoła spośród najmłodszych senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. Następnie odbierze od nowych senatorów ślubowanie.
"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi rota ślubowania. Po słowie "ślubuję" parlamentarzysta może dodać: "Tak mi dopomóż Bóg". Gdyby senator odmówił złożenia ślubowania oznaczałoby to jego zrzeczenie się mandatu.
Marszałek senior zgodnie z regulaminem wygłasza przemówienia inauguracyjne. Kutz w niedawnej rozmowie z PAP deklarował, że będzie mówił "niezależnie od partyjnego myślenia".
Zaznaczył, że inauguracyjne posiedzenie Senatu musi odbywać się w zgodzie z określonym scenariuszem. "Nie może być żadnych odstępstw. Scenariusz jest ściśle określony i wszystko trzeba według niego robić. To jest teatr ustalony od dawien dawna" - zaznaczył.
Dodał, że jeśli Bogdan Borusewicz zostanie wybrany na marszałka Senatu na kolejną kadencję, to po raz drugi przejmie prowadzenie obrad od niego. "Sytuacja powtórzy się, jak przed sześciu laty. To będzie zabawne" - powiedział Kutz.
W Senacie VIII kadencji zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); będzie też 3 senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.
Na pierwszym posiedzeniu Senatu zostanie wybrany marszałek izby, który po złożeniu oświadczenia o przyjęciu funkcji, przejmuje przewodnictwo obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków.
Obecny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) najprawdopodobniej będzie nadal pełnił swoją funkcję. Według źródeł PAP, premier Donald Tusk na czwartkowym spotkaniu z kolegium klubu Platformy zaproponował kandydaturę właśnie Borusewicza na tę funkcję. Jeśli Borusewicz we wtorek zostanie wybrany marszałkiem Senatu - będzie pierwszym w najnowszej historii polskiego parlamentaryzmu politykiem, który swoją funkcję będzie pełnił przez trzy kolejne kadencje (od 2005 r.).
W nowej kadencji Senatu ma być trzech wicemarszałków. Wśród kandydatów na tę funkcję z PO wymienia się obecnych wicemarszałków: Marka Ziółkowskiego oraz Grażynę Sztark. Na "giełdzie" jako potencjalne kandydatury na wicemarszałków pojawia się też nazwisko b. marszałka Sejmu Marka Borowskiego, który w niedługim czasie zamierza przystąpić do klubu Platformy. Wicemarszałkiem z PiS ma być Stanisław Karczewski, który zastąpi w fotelu wicemarszałka dotychczasowego wieloletniego senatora Zbigniewa Romaszewskiego.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.