Arcybiskup Zimoń dziękuje

Odchodzący na emeryturę abp Damian Zimoń w liście odczytanym w niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej napisał, że pragnie wyrazić wdzięczność Bogu i ludziom za czas posługi. Nowym metropolitą katowickim zostanie bp tarnowski Wiktor Skworc.

Arcybiskup Damian Zimoń poinformował, że "w tych dniach, kiedy rozważamy rzeczy ostateczne", Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Przedstawił także sylwetkę nowego metropolity abp Wiktora Skworca (dotychczasowego bp tarnowskiego). Przypomniał jego długoletnią pracę w katowickim Kościele oraz wskazał dokonania duszpasterskie w diecezji tarnowskiej na rzecz całego Kościoła katolickiego.

"Decyzja papieża Benedykta XVI otwiera nowy etap życia biskupa Wiktora Skworca oraz nowy etap historii archidiecezji katowickiej" - napisał abp Zimoń. Dodał, że "nowy pasterz" ze względu na swoje pochodzenie oraz dotychczasową służbę kapłańską i biskupią jest bardzo dobrze przygotowany do roli pasterza archidiecezji katowickiej.

"Ważne jest to, byśmy poprzez nadchodzący czas życia szli z nim razem na spotkanie Chrystusa Oblubieńca, abyśmy otaczali go życzliwością i nigdy nie zostawiali samego" - napisał abp Zimoń.

Ingres nowego metropolity odbędzie się 26 listopada o godz. 11 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (decyzja została ogłoszona 29 października).

Przyszły metropolita katowicki za hasło swojej biskupiej posługi wybrał "In Spiritu Sancto" ("W Duchu Świętym"). "Życzymy mu nieustannego światła i mocy Ducha Świętego w jego pasterskiej posłudze. Polecam Waszym modlitwom nowego biskupa diecezjalnego w Katowicach i zawierzam jego posługę opiece Matki Bożej Piekarskiej, św. Jacka i wszystkich świętych orędowników naszej Metropolii" - napisał w zakończeniu listu arcybiskup Zimoń.

Odchodzący na emeryturę arcybiskup Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tam też doktoryzował się w 1977 r. Na biskupa katowickiego mianowano go w 1985 r., a na arcybiskupa metropolitę katowickiego - w 1992 r.

Rezygnację na ręce Benedykta XVI złożył w 2009 r., zgodnie z prawem kanonicznym, które nakazuje uczynić to biskupom przekraczającym 75. rok życia. Papież przyjął rezygnację abp. Zimonia, prosząc jednocześnie, by kontynuował swą dotychczasową posługę przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Nowy metropolita katowicki wywodzi się ze Śląska. Urodził się 19 maja 1948 w Rudzie Śląskiej i ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, które miało wówczas siedzibę w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych pracował przez rok w kopalni węgla kamiennego (obowiązek praktyk kleryckich wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz). Przez szereg lat pełnił funkcję kanclerza kurii katowickiej, a od 1992 r. do chwili nominacji biskupiej był wikariuszem generalnym archidiecezji.

Następca abp Zimonia obejmie diecezję w dniu ingresu. Do tego momentu abp Zimoń pełni funkcje administracyjne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ZIMOŃ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
5°C Czwartek
wieczór
2°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
wiecej »