Fragmenty wyroku w sprawie W. Nowickiej

Sąd: aborcyjni providerzy łożą na działalność organizacji W. Nowickiej.

Gość Niedzielny dotarł do wyroku w procesie, jaki Wanda Nowicka wytoczyła Joannie Najfeld za słowa, że W. Nowicka „znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego” i zdecydował się na upublicznienie jego fragmentów. Ujawnienia wyroku z procesu utajnionego na wniosek W. Nowickiej zażądali w środę posłowie.

Oto fragmenty wyroku:

(…) „Kierowana przez Wandę Nowicką organizacja (Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, przyp. red.) otrzymywała dotacje od wielu podmiotów, w tym także firmy G… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku przyp. red.) i G… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku, przyp. red.) stanowiących część międzynarodowego koncernu farmaceutycznego G… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku, przyp. red.) produkującego środki antykoncepcyjne oraz międzynarodowej organizacji pozarządowej I… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku, przyp. red.)  mającej na celu m.in. poprawę dostępności zdrowia reprodukcyjnego, w tym bezpiecznej aborcji oraz zajmującej się produkcją i dystrybucją aspiratorów i kaniuli – przyrządów przeznaczonych do wykonywania zabiegów przerywania ciąży. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (dalej przywoływana jako „Federacja”) otrzymuje dotacje finansowe na podstawie stosownych umów zawieranych z darczyńcami. Z zapisów księgowych wynika, iż Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny otrzymała w okresie od 2004 do 2009 r. od firmy G… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku przyp. red.) kwotę 97 600 złotych a od organizacji I.. (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku, przyp. red.) w 2005 r. kwotę 37 003,00 złotych, zaś w 2007 r. w wysokości 138 253,25 złotych”.

(…) Podobnie argument o pozostawaniu na liście płac jest zwrotem publicystycznym, retorycznym a nie stwierdzającym określony fakt. Stanowi on implikację z tezy skoro na działalność Federacji łożą providerzy a Wanda Nowicka (i ewentualnie osoby z grupy Ponton) pobiera wynagrodzenie z Federacji to tym samym Wanda Nowicka pozostaje na „liście płac” providerów. To stwierdzenie wbrew aktowi oskarżenia nie sprowadza się do tezy że Wanda Nowicka otrzymuje bezpośrednio wynagrodzenie od producentów środków antykoncepcyjnych i sprzętu aborcyjnego a stanowi próbę ukazania zależności między podmiotami finansującymi daną organizację a osobami które daną organizacją kierują celem ukazania braku możliwości zachowania bezstronności i obiektywizmu pomiędzy nimi. Zdaniem sądu taka supozycja jest uprawniona. Ze zgromadzonego materiału dowodowego jednoznacznie wynika, że Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny kierowana przez oskarżycielkę prywatną, otrzymywała wielokrotnie dotację od różnych podmiotów, w tym od firmy farmaceutycznej G… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku przyp. red.), producenta środka antykoncepcyjnego (...)  oraz od organizacji I… (pełna nazwa firmy znajduje się w wyroku przyp. red.), która produkuje i rozpowszechnia narzędzia używane przy zabiegach przerywania ciąży. Nie ulega wątpliwości, iż działalność Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny była finansowana również przez te podmioty. Pieniądze te były przeznaczane na różne cele, m.in. prowadzenie szkoleń, przygotowywanie odpowiednich materiałów, bieżącą działalność organizacji. Środki te wprost nie stanowiły źródeł finansowania wynagrodzenia Wandy Nowickiej, jednakże miały one wpływ na całokształt finansów Federacji i przynajmniej pośrednio wpływały na wynagrodzenie osób zatrudnionych w Federacji chociażby poprzez to, że inne środki nie musiały iść na finansowanie bieżącej działalności a na wynagrodzenia.” (W. Nowicka była zatrudniona w Federacji, przyp. red.)".

Sprawa dotyczyła debaty w TVN24 z 13 lutego 2009 r. Joanna Najfeld podczas dyskusji z europosłanką Joanną Senyszyn sugerowała, że aktywiści proaborcyjni są powiązani z koncernami produkującymi środki antykoncepcyjne. Powiedziała też:  „Organizacja pani Nowickiej jest częścią międzynarodowego koncernu, największego w ogóle, providerów aborcji i antykoncepcji. Pani po prostu jest na liście płac tego przemysłu”. Słowa te oburzyły Nowicką, będącą wtedy przewodniczącą Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która wytoczyła Joannie Najfeld sprawę o pomówienie. Sąd w wypowiedzi Najfeld nie dopatrzył się jednak nieprawidłowości i 12 września br. ją uniewinnił. Jednak opinia publiczna nie mogła poznać przebiegu procesu, ponieważ na wniosek W. Nowickiej toczył się z wyłączeniem jawności. Wyrok nie jest prawomocny, bo Wandzie Nowickiej przysługuje prawo do odwołania.

Dziś politycy, m.in. Stanisław Żelichowski z PSL praz Jarosław Gowin z PO zażądali odtajnienia wyroku, podkreślając, że opinia publiczna powinna mieć pewność, że nikt z parlamentarzystów nie jest uwikłany w działalność lobbystyczną na rzecz koncernów farmaceutycznych, szczególnie gdy jest wicemarszałkiem Sejmu, jak Wanda Nowicka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • PrawdaBoli
  11.11.2011 05:14
  Całe to aborcyjne i antykoncepcyjne ścierwo z jakim mamy do czynienia jest finansowane przez jednych i tych samych psychopatów. Zawsze podróżujcie po nitce do kłębka a znajdziecie takie "kwiatki" o jakich wam się jeszcze nie śniło. Po owocach ich poznacie...
 • Spoxman
  11.11.2011 11:35
  @jack - jeśli ktoś kłamał, to Najfedl, a dyspozycyjny jak zawsze sąd zgrabnie "ubrał" jej kłamstwo w figurę retoryczną.
 • Ania
  12.11.2011 23:02

  Dlaczego GN nie wystawił tutaj komentarza KRISA? Czyżby prawda i jego znajomość KK była niewygodna? Na innym forum jako GGG napisał wszystko co wie i ma wielu czytelników.
 • Scherzo
  17.11.2011 15:48
  pozwolę sobie poprzeć "Zgreda" i inne osoby, nie uznające p.Nowicką za winną ....właśnie tylko czego. Czytając fragment uzasadnienia i uznając go tym samym za wykładnię prawa, mógłbym tak samo jak p. Najfeld oskarżyć/pomówić, a przynajmniej poinformować, że każda, najbardziej nawet szanowana instytucja jest na "liście płac" złodziei, morderców, oszustów itd., albowiem wielu z nich płaci podatki (uczciwie czy nie to kwestia na inną dyskusję) i z tych podatków w/w szanowane instytucje są utrzymywane. Oskarżenia mogę "rzucić " swobodnie w mediach, sieci, i to nie tylko na te instytucje , ale i pośrednio na każdego ich pracownika. Próba zarzucenia mi czegokolwiek, niestety w świetle takiego uzasadnienia jak w sprawie p. Nowickiej niestety będzie fałszywa. Bo oni pozostają na liście płac np. kasyn, gangów narkotykowych, innych firm zamieszanych w dowolnie wybrane afery finansowe i nie tylko. I to tyle konsekwencji wynikających z uzasadnienia sądu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  7°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  14°C Wtorek
  noc
  wiecej »