Najlepszy skoczek narciarski w historii Polski, obecnie kierowca rajdowy Adam Małysz zostanie w środę wyróżniony odznaczeniem Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł dyplomatycznych.
Poza Małyszem - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP - odznaczenie zostanie też przyznane pianiście, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafałowi Blechaczowi.
Wyróżnienia zostaną przyznane przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego z okazji obchodów Dnia Służby Zagranicznej, które MSZ organizuje w środę. Uroczystość z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.
Bene Merito to honorowe wyróżnienie, nadawane w uznaniu za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Przyznane zostaną również nominacje na stopień Ambasadora Tytularnego oraz nagroda imienia Andrzeja Kremera dla Konsula Roku i nagroda imienia Mariusza Kazany za szczególny wkład w promowanie wizerunku RP za granicą.
W południe na Placu Zamkowym w Warszawie zostanie uroczyście otwarta wystawa pt. "Polska droga do prezydencji". Autorem ekspozycji dokumentującej przemiany demokratyczne w Polsce po roku 1989, polską drogę do zjednoczonej Europy, jest Ośrodek KARTA.
Jak poinformował we wtorek rzecznik MSZ Marcin Bosacki, w tym roku nie będzie jak poprzednio dnia otwartego w głównej siedzibie resortu, czyli gmachu przy Al. Szucha w Warszawie. "Otwieramy natomiast na stronie msz.gov.pl wirtualny spacer po naszym zabytkowym budynku. Pokazujemy takie miejsca jak gabinet ministra, czy centrum operacyjne" - podkreślił Bosacki.
Dzień Służby Zagranicznej ustanowiony został przez Ministra Spraw Zagranicznych w 2009 roku. Był to wyraz uznania osiągnięć ostatniego dwudziestolecia i roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.
Święto obchodzone jest co roku 16 listopada, w dniu, w którym Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną do przywódców państw świata, informującą o powstaniu Państwa Polskiego.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.