Sąd federalny w USA wydał zgodę, aby rzymskokatolicka diecezja w Orange w Kalifornii zakupiła budynek sakralny, zwany Kryształową Katedrą, należący do wspólnoty miejscowych protestantów, która w zeszłym roku ogłosiła bankructwo.
Zgodnie z czwartkową decyzją sędziego Roberta N. Kwana budynek ma być sprzedany diecezji za 57,5 mln dolarów. Do tej pory był własnością Kościoła Wspólnoty Garden Grove podległej Kościołowi Reformowanemu w Ameryce.
Wspólnota Garden Grove istnieje od 1955 roku. Duszpasterstwo, które w latach 70. stało się telewangelicznym imperium, wybudowało w 1980 roku Kryształową Katedrę projektu Philipa Johnsona. Obudowana 10 tysiącami kawałków szyb, imponująca budowla, która może pomieścić ponad 2,7 tys. wiernych, jest znakiem rozpoznawczym hrabstwa.
"Stanie się ona prawdziwym centrum dla naszej katolickiej wspólnoty w hrabstwie Orange" - powiedział o Kryształowej Katedrze biskup Tod D. Brown. Dodał jednak, że decyzja sądu jest "gorzko-słodkim doświadczeniem", ponieważ "ma ogromny szacunek dla protestanckiego duszpasterstwa".
Protestanci będą mieli trzy lata na znalezienie nowego miejsca. Prawdopodobnie będzie to pobliski kościół katolicki, który po przeniesieniu się diecezji zostanie pusty.
O zakup monumentalnej budowli ubiegał się także miejscowy Uniwersytet Chapmana. W posiadłości o powierzchni 16 hektarów planował stworzyć szkołę medyczną. Przez ostatnie dwa tygodnie zarząd duszpasterstw Kryształowej Katedry jako preferowanego nabywcę wspierał ośrodek akademicki, jednak w ostatniej chwili opowiedział się za sprzedaniem budynku katolikom.
"Cieszy mnie, że miejsce to przez następne dekady, jak nie stulecia pozostanie obiektem sakralnym" - skomentowała decyzję sądu Carol Milner, córka założyciela wspólnoty pastora Roberta Schullera.
W ostatnich latach wspólnota Garden Grove chyliła się ku finansowemu upadkowi. W październiku 2010 roku, mając 50 mln dolarów długów, ogłosiła bankructwo.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.