Hiszpania: Kościół nie mówi rządowi, co robić

„Kościół nigdy nie mówi rządowi, bez względu na jego zabarwienie, co ma robić” – powiedział na zakończenie sesji plenarnej episkopatu Hiszpanii jego rzecznik

Bp Juan Antonio Martínez Camino zapewnił jednak, że Kościół nadal będzie mówił o „niesprawiedliwych ustawach”, które godzą w dobro rodziny i życie. Obok polityki głównym tematem obrad było podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

Podczas obrad biskupi przyjęli „List dziękczynny i adhortację po ŚDM” (Acción de gracias y exhortación después de la Jornada Mundial de la Juventud), które były „prawdziwym strumieniem światła” dla wiary osobistej i apostolatu. Te dni „mówią nam, że Kościół jest młody i że przekaz wiary młodzieży jest faktem”. Stanowi ona “główną siłę w nowej ewangelizacji”. Młodzi ludzie „są wielkimi ewangelizatorami w tej nowej godzinie Kościoła i świata” – stwierdzają biskupi.

Konferencja Episkopatu Hiszpanii zapoznała się z aktualnym stanem ekonomicznym kraju. Ze szczególnym niepokojem obserwuje skutki panującego kryzysu, który dotyka wiele rodzin. W tej sytuacji biskupi przekazali 5 mln euro Caritas, ponieważ liczba szukających pomocy w jej parafialnych bądź diecezjalnych ośrodkach stale wzrasta.

Ponadto episkopat zajął się opracowaniem nowego programu duszpasterskiego oraz przygotowaniami do ogłoszenia św. Jana z Awili Doktorem Kościoła oraz 500. rocznicy urodzin św. Teresy Wielkiej.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali głównie o stanowisko Kościoła w nowej sytuacji politycznej Hiszpanii. „Kościół nigdy nie mówi rządowi, bez względu na jego zabarwienie, co ma robić”, jednak ustawy godzące w rodzinę i życie, jak ustawa o małżeństwie pomiędzy osobami tej samej płci czy o aborcji, są „niesprawiedliwe” – powiedział bp Juan Antonio Martínez Camino. „Postawa Kościoła w tych kwestiach jest wyraźna i znana, i nie trzeba o niej nikomu mówić”. Rządzący będą wiedzieli co zrobić, „jeśli nie będą chcieli utrzymać niesprawiedliwych ustaw, które godzą w prawa człowieka” – podkreślił rzecznik episkopatu Hiszpanii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISZPANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
20°C Czwartek
rano
29°C Czwartek
dzień
wiecej »