W.Brytania zamyka ambasady

Ambasada W.Brytanii w Teheranie, którą zaatakowali we wtorek manifestanci, została zamknięta, a cały personel dyplomatyczny będzie wycofany - oznajmił w środę szef brytyjskiego MSZ William Hague. Zapowiedział też zamknięcie irańskiej ambasady w Londynie

Minister poinformował w parlamencie, że irańska placówka zostanie zamknięta w ciągu 48 godzin, a cały irański personel dyplomatyczny odesłany do kraju.

Hague sprecyzował, że "nie oznacza to całkowitego zerwania stosunków dyplomatycznych". "To środek, który obniża nasze relacje z Iranem do najniższej rangi, co jest równoznaczne z podtrzymaniem stosunków dyplomatycznych" - wyjaśnił.

"Zamknęliśmy naszą ambasadę w Teheranie" - powiedział minister. Ocenił, że do ataku na placówkę nie mogłoby dojść "bez przyzwolenia w pewnym stopniu" ze strony irańskiego reżimu. "Zdecydowaliśmy się ewakuować nasz cały personel; ostatni jego członkowie opuścili właśnie przed kilkoma minutami Iran" - dodał.

"Irański charge d'affaires w Londynie jest właśnie informowany o tym, że żądamy natychmiastowego zamknięcia ambasady Iranu w Londynie oraz że wszyscy członkowie irańskiego personelu dyplomatycznego mają opuścić Wielką Brytanię w ciągu 48 godzin" - poinformował.

"Jeśli jakikolwiek kraj uniemożliwia nam działanie na swoim terytorium, nie może oczekiwać, że jego ambasada będzie działała u nas" - dodał Hague.

Premier W. Brytanii David Cameron zagroził we wtorek Iranowi podjęciem "bardzo ostrych kroków" w następstwie "oburzającego i niewybaczalnego" ataku irańskich manifestantów na ambasadę w Teheranie.

Demonstranci w irańskiej stolicy, protestujący tego dnia przeciwko sankcjom Londynu wobec Iranu, wdarli się na teren dwóch kompleksów brytyjskich obiektów dyplomatycznych. Rozbijali okna, rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa; spalili też brytyjską flagę.

W środę przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani oświadczył, że "gniew studentów", odpowiedzialnych za szturm na brytyjskie placówki w Teheranie, był odpowiedzią na "wiele dekad polityki dominacji Wielkiej Brytanii w Iranie".

Do zajść w Teheranie doszło kilka dni po nałożeniu przez Wielką Brytanię, USA i Kanadę nowych sankcji ekonomicznych na Iran w odpowiedzi na prace tego kraju nad kontrowersyjnym programem nuklearnym. W reakcji na sankcje w poniedziałek irańska Rada Strażników Rewolucji zatwierdziła decyzję parlamentu o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych Iranu z Wielką Brytanią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
wiecej »