Już wiadomo, jak będzie wyglądać Muzeum Historii Polski. Wyniki konkursu na jego koncepcję plastyczno-przestrzenną ogłoszono dziś w Warszawie.
Zwyciężył projekt stworzony wspólnie przez dwie pracownie: WWAA Marcina Mostafa oraz Platige Image. W tej ostatniej firmie pracuje m.in. Tomasz Bagiński, zdobywca Oskara za film animowany. – To znakomici, najwyższej światowej klasy specjaliści od animacji i efektów komputerowych. To powinno przełożyć się na klasę naszej ekspozycji – mówi dla Gosc.pl Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zwycięski projekt zakłada podzielenie wystawy na kilka galerii. Każda z nich będzie miała jakiś centralny element, „gniazdo”, gdzie zwiedzający pozna najważniejsze procesy epoki. Dla „Średniowiecza” będzie to chrzest Polski, dla „Dawnej Rzeczypospolitej” – gigantyczna kopuła, w której dzięki interaktywnej projekcji widz będzie miał wrażenie, jakby znalazł się na środku pola elekcyjnego. Wokół „gniazda” będą rozbudowane różne inne elementy wystawy. Jednak wszystkie „gniazda” razem mogą być propozycją szybkiej ścieżkę zwiedzania. Dzięki nim szansę na zrozumienie polskiej historii zyskają obcokrajowcy. Ale też i Polacy, którzy z powodu rugowania nauczania historii z liceów przez poprzednią minister edukacji Katarzynę Hall, wkrótce będą mieć o przeszłości Polski mgliste pojęcie.
Motywem przewodnim całej wystawy jest wolność, czyli idea najlepiej tłumacząca skomplikowaną historię Polaków.
Podłoga na wystawie będzie wznosić się i opadać. – To w plastyczny sposób ma podkreślać wzloty i upadki polskiej historii. W tym obiekcie będzie grała cała przestrzeń – mówi nam dyrektor Robert Kostro.
Aby zobaczyć część wystawy „Pod zaborami” widz zejdzie pod ziemię. Przestrzeń „Kultura II RP” pokaże świat tętniący wolnością, lecz bardzo ulotny; centralnym elementem będzie tu kawiarnia z kinem. „Przejście ze świata wolnej Polski do świata II wojny jest nagłe jak runięcie w przepaść. Porozrzucane wszędzie elementy z multimedialnymi urządzeniami relacjonują chaos tamtych czasów” – zapowiadają twórcy zwycięskiego projektu.
Goście zobaczą jeszcze galerię PRL – „mroczną, chłodną przestrzeń, stopniowo rozpadającą się pod naporem pragnienia wolności”. Czas na puentę przyjdzie w ostatniej przestrzeni MZH, czyli w ogrodach.
Muzeum Historii Polski ma szansę zostać najważniejszym polskim muzeum. Dziś goście zagraniczni odwiedzają tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ dotąd nie zbudowaliśmy w stolicy porządnego muzeum historycznego. Jeśli rząd spełni swoje obietnice i znajdzie pieniądze, muzeum może zostać zbudowane i uruchomione w ciągu czterech lat. Wiadomo, że ma zostać wzniesione nad Trasą Łazienkowską w Warszawie. Zwycięzcy konkursu zdobyli nagrodę w wysokości 250 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.