Jedyną rzeczą na świecie, która degraduje człowieka jest grzech – przypomniał abp Celestino Migliore w Niepokalanowie 8 grudnia br.
Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodnicząc Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podkreślił, że świat współczesny lęka się skażenia środowiska, wojny, kryzysu ekonomicznego ale nie boi się grzechu. „Chrystus umarł za nasze grzechy. Jeśli odrzucimy pojęcie grzechu, to Chrystusowe odkupienie uczynimy bezsensowne. Przekreślimy sens Jego śmierci” - mówił w homilii abp Migliore.
Nuncjusz Apostolski w Polsce odniósł się też do motta dobiegającego końca Roku Kolbiańskiego. „Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana” to słowa, które towarzyszyły obchodom roku Męczennika Auschwitz. Duch o. Maksymiliana streścił się w jednym słowie „miłość”; w jednej wielkiej miłości ku Matce Bożej – zaznaczył abp Migliore.
Franciszkanie z Niepokalanowa przygotowywali się do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP specjalną nowenną. Dziewięć dni przed odpustem w niepokalanowskiej bazylice gromadzili się zakonnicy, parafianie i sympatycy tego miejsca na modlitwie i słuchaniu konferencji ascetycznych. W tym roku głosił je o. Stanisław Piętka, kustosz sanktuarium i gwardian klasztoru. Tematem przewodnim nauk nowennowych była „Niepokalana w myśli św. Maksymiliana Kolbego”.
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny zdefiniował w 1854 r. papież Pius IX w bulli „Ineffabilis Deus”. W dokumencie papieskim czytamy, że ... Najświętsza Maryja Panna od chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.
Ostatnim etapem dobiegającego końca Roku Świętego Maksymiliana w Polsce będzie wizyta delegacji franciszkanów z Niepokalanowa u Benedykta XVI. 14 grudnia franciszkanie przekażą papieżowi relikwie św. Maksymiliana i stułę Roku Kolbiańskiego.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.