Strategia Europa 2020 musi równolegle realizować cele ekonomiczne i społeczne – czytamy w raporcie Caritas Europa. Katolicka organizacja odniosła się do celów strategii realizowanej w obecnej dekadzie przez Unię Europejską.
Zdaniem charytatywnej instytucji w planach europejskich dominuje podejście ekonomiczne, które banalizuje problemy społeczne. Podkreśla się znaczenie wzrostu PKB, który ma pobudzić zatrudnienie i ograniczyć biedę. Model ten jest niewłaściwy o tyle, że w najbliższych latach nie zanosi się na wzrost gospodarczy w zdecydowanej części UE – analizuje raport. Niesie to ze sobą niebezpieczeństwo biedy i wykluczenia społecznego.
Poza tym unijne strategie błędnie rozumieją niezależność wzrostu gospodarczego od rozwoju społecznego i środowiskowego. Tymczasem w opinii katolickiej agencji te trzy procesy są równoległe, będąc podstawą zrównoważonego wzrostu.
Niewłaściwe są również programy rządowe, które ograniczają się do cięć w sferze socjalnej i podnoszenia podatków, ponieważ nieproporcjonalnie uderzają w najuboższe warstwy społeczne. Zdaniem Caritas skutkuje to wykluczeniem osób będących już teraz na marginesie społecznym. Rządy państw unijnych winny w końcu w debatach społecznych podejmować najdrażliwsze kwestie. Głosem w tej sprawie jest zdanie pracowników Caritas, pracujących na pierwszej linii pomocy ubogim obywatelom Unii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.