Strategia Europa 2020 musi równolegle realizować cele ekonomiczne i społeczne – czytamy w raporcie Caritas Europa. Katolicka organizacja odniosła się do celów strategii realizowanej w obecnej dekadzie przez Unię Europejską.
Zdaniem charytatywnej instytucji w planach europejskich dominuje podejście ekonomiczne, które banalizuje problemy społeczne. Podkreśla się znaczenie wzrostu PKB, który ma pobudzić zatrudnienie i ograniczyć biedę. Model ten jest niewłaściwy o tyle, że w najbliższych latach nie zanosi się na wzrost gospodarczy w zdecydowanej części UE – analizuje raport. Niesie to ze sobą niebezpieczeństwo biedy i wykluczenia społecznego.
Poza tym unijne strategie błędnie rozumieją niezależność wzrostu gospodarczego od rozwoju społecznego i środowiskowego. Tymczasem w opinii katolickiej agencji te trzy procesy są równoległe, będąc podstawą zrównoważonego wzrostu.
Niewłaściwe są również programy rządowe, które ograniczają się do cięć w sferze socjalnej i podnoszenia podatków, ponieważ nieproporcjonalnie uderzają w najuboższe warstwy społeczne. Zdaniem Caritas skutkuje to wykluczeniem osób będących już teraz na marginesie społecznym. Rządy państw unijnych winny w końcu w debatach społecznych podejmować najdrażliwsze kwestie. Głosem w tej sprawie jest zdanie pracowników Caritas, pracujących na pierwszej linii pomocy ubogim obywatelom Unii.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.