Bp Kopiec o nominacji

Dotychczasowy biskup pomocniczy Jan Kopiec został dzisiaj nominowany przez Benedykta XVI na ordynariusza gliwickiego. „W nominacji papieskiej widzę przynaglenie, aby przekonać się, jaka jest moja wiara i czy będę umiał sprostać oczekiwaniom, czy będę miał dar przekonywania, by umacniać wiarę w siostrach i braciach w Kościele, do którego jestem posłany” – powiedział w rozmowie z KAI.

Bp Kopiec ma 64 lata, od 19 lat pełni posługę biskupa pomocniczego w diecezji opolskiej, ale wywodzi się z terenów należących do diecezji gliwickiej, więc zna nie tylko miejsca, ale i księży, którzy kształcili się na Wydziale Teologicznym w Opolu, gdzie biskup wykłada. – Może nie znam księży od strony ich aktualnej pracy i działalności, ale znam ich jako osoby i wiem na co mogę liczyć, co w mojej sytuacji bardzo dodaje mi odwagi przed nowym wyzwaniem – powiedział biskup.

- W nominacji papieskiej widzę zdecydowane przynaglenie, by samemu przekonać się jaka jest moja wiara i czy będę umiał sprostać oczekiwaniom, czy będę miał dar przekonywania, by umacniać wiarę we wszystkich siostrach i braciach w Kościele, do którego zostaję posłany – podkreślał bp Kopiec, dodając, że musi teraz podjąć inny wymiar odpowiedzialności za żywą wiarę Kościoła gliwickiego.

Biskup zwrócił uwagę, że bez wiary dzisiejsza nominacja pozostałaby tylko wydarzeniem, a jest zobowiązaniem do podjęcia wezwań Jezusa Chrystusa „bądźcie świętymi i doskonałymi”.
Zdaniem bp. Kopca, diecezję gliwicką zamieszkują ludzie, którzy mają ogromne dziedzictwo silnej wiary i inicjatyw podejmowanych dla zachowania religijności, mimo przeciwieństw historycznych. – Jednocześnie Górny Śląsk zamieszkują ludzie, którzy wiedzą, że wiara jest osobistą odpowiedzią, a nie przejmowaniem dziedzictwa wiary poprzednich pokoleń – mówi biskup. – Wiedzą, że trzeba samemu wybierać i decydować o swojej wierze - dodaje.

Biskup przyznał też, że dzisiejsze czasy nie są łatwe – naznaczają je problemy bezrobocia, odejścia od ideałów, zmęczenia i poszukiwania łatwych rozwiązań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »