"Czeska Małopolska" i "Węgierska Małopolska" to dwa przewodniki, za pomocą których region chce promować wspólne dziedzictwo kulturowe trzech narodów w Małopolsce. Publikacje trafiły właśnie do polskich księgarń, a w ciągu roku ukażą się w Czechach i na Węgrzech.
Dyrektor departamentu turystyki, sportu i promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Elżbieta Kantor poinformowała, że przewodniki, do których teksty napisali Leszek Mazan, Mieczysław Czuma oraz Katarzyna Siwiec, zawierają ciekawostki oraz wątki historyczno-obyczajowe, świadczące o obecności Czechów i Węgrów w Małopolsce.
"Książki prezentują bogactwo powiązań polsko-czeskich oraz polsko-węgierskich zarówno w dziedzinie historii, kultury, jak również nauki i obyczajowości. Obie publikacje w unikatowy sposób zapraszają do historycznej wędrówki po Małopolsce śladami obecnych tu od setek lat Czechów i Węgrów" - zaznaczyła Kantor.
Pomysłodawcy serii liczą, że dzięki publikacji powstanie w Małopolsce nowy szlak turystyczny prezentujący wspólne dziedzictwo Małopolan, Czechów i Węgrów.
Obie publikacje dostępne są już w języku polskim. W tym roku pojawią się w wersjach obcojęzycznych na rynkach: czeskim i węgierskim. Książki zostały wydane przez województwo małopolskie w ramach projektu "Małopolska Wielu Kultur".
Elżbieta Kantor zapowiada, że projekt będzie kontynuowany w następnych latach, kiedy wydany zostanie przewodnik o wspólnych dziejach Małopolan i Austriaków.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.