Film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek. Nominację otrzymał też Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "Czas wojny"
"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli w filmie Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.
"W ciemności” to dziewiąta polska produkcja nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Historycznie pierwszą był „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego w 1963 roku, a ostatnią nominację otrzymał w 2007 roku „Katyń” Andrzeja Wajdy. Od 1979 roku, czyli od ponad 30 lat, tylko filmy Andrzeja Wajdy (trzykrotnie) były nominowane w tej kategorii, a od pierwszej nominacji - dla „Noża w wodzie” Polańskiego, w gronie wyróżnionych polskich tytułów, poza filmami Wajdy i Polańskiego, znalazły się produkcje Jerzego Antczaka („Noce i dnie”), Jerzego Hoffmana („Potop”) i Jerzego Kawalerowicza („Faraon”).
Sama Agnieszka Holland ma na koncie nominację do Oscara w 1992 roku w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” za film „Europa Europa”, zaś wyreżyserowane przez nią „Gorzkie żniwa” były nominowane - jako reprezentant Niemiec - w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1986 roku. Aby znaleźć się w tegorocznym, elitarnym gronie nominowanych, „W ciemności” musiał pokonać aż 62 oficjalnych kandydatów z całego świata!
Nominacja do Oscara to ukoronowanie światowych sukcesów „W ciemności”. Dotychczas znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz jest m.in. zwycięzcą festiwalu Plus Camerimage, laureatem Nagrody Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mar Del Plata, nagrody za Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowego Valladolid, nagrody dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym St. Louis.
„W ciemności” to wciąż jeden z najchętniej oglądanych filmów w naszym kraju i już trzeci tydzień z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce polskiego box office’u. Od dnia premiery – 5 stycznia – wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra obraz obejrzało ponad pół miliona widzów!
"Czas wojny" Spielberga ze zdjęciami Janusza Kamińskiego jest ekranizacją powieści Michaela Morpurgo, wydanej w Wlk. Brytanii w 1982 r. Inspiracją dla powstania tej książki były rozmowy z weteranami I wojny światowej. Podkreślali oni, że ciężki wojenny los był udziałem nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Koni używano do jazdy, ale także jako zwierzęta pociągowe, dźwigające broń, ciężki ekwipunek i środki medyczne. Morpurgo podaje, że cała I wojna pochłonęła życie ponad 10 milionów koni.
Głównym bohaterem "Czasu wojny" jest piękny, obdarzony niezwykłą osobowością koń o imieniu Joey, który prosto z angielskiej wioski trafia na front I wojny światowej i tam zadziwia ludzi swoją odwagą, biorąc udział w walkach jako koń kawaleryjski.
Uroczysta ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w tym roku 26 lutego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.