Rozpoczął się pogrzeb Wisławy Szymborskiej

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie rozpoczął się pogrzeb poetki Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla. W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką i premier Donald Tusk.

Zgodnie z wolą Wisławy Szymborskiej ceremonia ma świecki charakter. Urna z prochami zmarłej zostanie odprowadzona z Domu Pożegnań do grobowca rodzinnego.

W trakcie uroczystości przewidziano przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W imieniu środowiska literackiego zmarłą pożegna Adam Zagajewski. Będzie też mówił Michał Rusinek, który przez kilkanaście lat był sekretarzem noblistki.

Ceremonię prowadzi aktor Andrzej Seweryn. W momencie składania urny do grobu ma zabrzmieć utwór "Black Coffee" Elli Fitzgerald, którą zmarła poetka szczególnie lubiła. Wisława Szymborska kochała jazz, a muzycy jazzowi niekiedy akompaniowali jej poezji. "Muzyka jest jednak abstrakcją, tak więc ze swej natury pasuje do poezji, zwłaszcza do wierszy Szymborskiej, która lubiła np. posługiwać się paradoksem; nie była to gra intelektualna, lecz jej sposób na zbliżenie się do zagadek egzystencji" - mówił o Szymborskiej Tomasz Stańko, który zagra w czwartek na wieczorze poświeconym pamięci zmarłej poetki nowy utwór dedykowany Szymborskiej.

Zamiast hejnału w południe z Wieży Mariackiej popłynęła melodia utworu "Nic dwa razy się nie zdarza" napisanego do wiersza Wisławy Szymborskiej, który miała w swoim repertuarze Łucja Prus.

Wcześniej Mszę św. w intencji poetki odprawił w kościele św. Floriana w Krakowie ks. Adam Boniecki. „Reakcją chrześcijanina na śmierć kogoś bliskiego jest modlitwa, dlatego tu jesteśmy” - mówił ks. Boniecki.

Ks. Adam Boniecki podczas homilii przeczytał słowa Jana Pawła II zawarte w „Liście do artystów”. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" powiedział, że słowa te pomogą wszystkim „spojrzeć na to rozstanie oczami nadziei i miłości”.

„Bóg powołał zatem człowieka do istnienia, powierzając mu zadanie bycia twórcą. W «twórczości artystycznej» człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako «obraz Boży» i wypełnia to zadanie przede wszystkim kształtując wspaniałą «materię» własnego człowieczeństwa, a z kolei także sprawując twórczą władzę nad otaczającym go światem” - napisał papież w liście do artystów. Podkreślał w nim także, że sztuka nawiązuje więź pokrewieństwa i jest pomostem do doświadczenia religijnego.

W kościele św. Floriana zgromadzili się przedstawiciele kultury i sztuki, znajomi Wisławy Szymborskiej oraz mieszkańcy Krakowa.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »