W Muszynie powstanie biblijny ogród

Ogród biblijny, który ma powstać w 2013 r. przy kościele św. Józefa w Muszynie (Małopolskie), ma stać się nową atrakcją tej turystycznej miejscowości. Znajdą się tam kopie miejsc znanych z Biblii, m.in. sadzawka Siloe, gorejący krzew, miniatura świątyni Salomona.

Pieniądze na budowę ogrodu proboszcz parafii św. Józefa w Muszynie ks. Paweł Stabach chce uzyskać z funduszy unijnych.

"Pomysł na utworzenie Ogrodu Biblijnego zrodził się niedawno. Chcemy wykonać go w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Złożyliśmy wniosek o fundusze unijne, w którym opisaliśmy ogólnie, co chcemy zrobić w ogrodach" - powiedział PAP ks. Stabach.

Szczegółowy projekt ogrodu biblijnego pojawi się, kiedy parafia w Muszynie uzyska środki finansowe na jego realizację.

"Chcemy, aby w ogrodach znalazły się miejsca i roślinność znana z Biblii. To miejsce będzie miało szczególny, ekumeniczny charakter nie tylko dla katolików, ale i żydów, grekokatolików i protestantów, bo Biblia jest fundamentem wiary dla tych religii" - powiedział proboszcz muszyńskiej parafii.

Planowany ogród zajmie prawie hektar powierzchni. Będzie przybliżał wiernym Biblię poprzez inscenizacje i cytaty zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Wierni będą mogli podziwiać miniatury biblijnych budowli i poznać roślinność opisywaną w Piśmie Świętym. Wokół ogrodu ma powstać cała baza turystyczna, m.in. pensjonaty i restauracje.

Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa w powiecie nowosądeckim, leżąca tuż przy granicy ze Słowacją. Znajdują się w niej liczne odwierty i rozlewnie wód mineralnych.

W Polsce istnieją już dwa podobne ogrody biblijne - w Proszowicach i Myczkowcach. Na świecie ogrody biblijne, zakładane przy kościołach, klasztorach i synagogach, istnieją m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii. Wśród najbardziej znanych są: ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Piątek
dzień
11°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
6°C Sobota
rano
wiecej »