Afera w fabryce samolotów w przedwojennym Lublinie jest tematem najnowszego kryminału retro Marcina Wrońskiego pt. "Skrzydlata trumna". To czwarta książka Wrońskiego, której akcja toczy się w dawnym Lublinie, a głównym bohaterem jest komisarz Maciejewski.
Dla Wrońskiego historie kryminalne w cyklu o komisarzu Maciejewskim, to tak naprawdę preteksty do zgłębiania przeszłości Lublina. Informacje dotyczące historii miasta autor zdobywa w różnych miejscach, od różnych osób, wyszukuje ich w internecie czy w bibliotekach, bardzo cennym źródłem jest dla niego przedwojenna prasa.
"Przedwojenne gazety odgrywają dużą rolę. Lubię się nimi bawić. Lubię wkładać do treści książki artykuły prasowe, czasem prawdziwe, a czasem takie, które powinny były się ukazać, ale się nie ukazały, to sam je piszę przedwojennym stylem" - powiedział Wroński podczas promocji książki w środę w Lublinie.
Akcja "Skrzydlatej trumny" rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - przed II wojną światową oraz w roku 1945 r. Oskarżony o współpracę z hitlerowcami Maciejewski siedzi w ubeckim więzieniu na Zamku Lubelskim. Tam w celi spotyka człowieka, który był świadkiem w sprawie samobójstwa strażnika w Lubelskiej Wytwórni Samolotów, które miało miejsce w 1936 r. W sprawie, która dotąd wydawała się wyjaśniona pojawiają się nowe wątki mrocznej afery związanej z nacjonalizacją fabryki.
W powieści Wroński nawiązuje do pierwszej polskiej fabryki samolotów, która powstała w 1920 r. Lublinie. Były to "Zakłady Mechaniczne E.Plage i T.Laśkiewicz", gdzie produkowano samoloty do 1935 r. Pierwsze maszyny - na licencji włoskiej - były bardzo awaryjne i dochodziło do katastrof. Potem jakość wytwarzanych tu samolotów wzrosła i oprócz produkcji licencyjnej od 1928 roku w lubelskiej fabryce produkowano własnej konstrukcji maszyny pod nazwą Lublin.
Zakłady zostały jednak doprowadzone do upadłości na skutek dążeń ówczesnych władz do skupienia całości przemysłu lotniczego w rękach państwa. Lubelska fabryka została znacjonalizowana i od 1935 r. działała pod nazwą Lubelska Wytwórnia Samolotów. Produkcję przerwało zbombardowanie fabryki w 1939 r. przez Niemców.
"Skrzydlata trumna" jest czwartą powieścią z kryminalnego cyklu retro Marcina Wrońskiego. W poprzednich - "Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą" (2007) oraz "Kino Venus"(2008) - kryminalne historie i barwne postaci autor umieścił w Lublinie z lat 30-tych XX w., przedstawiając w nich historyczny już obraz miasta tamtego czasu. W powieści "A na imię jej będzie Aniela" (2011) akcja dzieje się w Lublinie w czasie wojny, a Maciejewski, aby móc prowadzić śledztwo musi wstąpić do tzw. granatowej policji i z tego powodu polskie podziemie uznaje go za zdrajcę i kolaboranta.
Wroński powiedział, że pisze już kolejny, piaty kryminał w cyklu z komisarzem Maciejewskim jako głównym bohaterem. Książka będzie miała tytuł "Pogrom w przyszły wtorek".
Marcin Wroński, urodzony w 1972 r. w Lublinie, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy" w 1992 r. Jest autorem m.in. zbioru opowiadań fantasy pt. "Tfu, pluje Chlu!" (2005) i powieści "Wąż Marlo" (2006) oraz współczesnej powieści "Officium Secretum. Pies Pański" (2010).
"Skrzydlata trumna" ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.