Tysiące demonstrantów w Syrii

Tysiące ludzi wyszły w piątek na ulice stolicy Syrii Damaszku i drugiego co do wielkości miasta, Aleppo (Halab), by protestować przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. W całym kraju według obrońców praw człowieka zginęło 15 osób, większość w Hims.

"Tysiące osób protestowało w 12 miejscach w Aleppo, wykrzykując hasła poparcia dla Hims, domagając się upadku reżimu i dozbrojenia Wolnej Armii Syryjskiej (WAS)" - powiedział aktywista Mohammed Halabi.

Dodał, że w Aleppo sześć osób zostało rannych, gdy siły bezpieczeństwa zaczęły strzelać do protestujących.

Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że pięciu protestujących odniosło obrażenia, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do uczestników demonstracji w Damaszku. Protest miał miejsce w dzielnicy Barze, na północnym wschodzie stolicy. W dzielnicy Al-Midan, na południu Damaszku, użyto też gazu łzawiącego, by rozpędzić tłum.

Bojownicy, którzy sprzeciwiają się rządom Asada, na Facebooku apelowali, by podczas piątkowych protestów domagać się dostarczenia broni WAS. W czwartek siły rządowe opanowały dzielnicę Baba Amro w Hims, na zachodzie kraju. Dzielnica, która stanowiła bastion zbrojnej opozycji, przez prawie miesiąc była bombardowana przez wojska Asada.

Według aktywistów w Baba Amro syryjskie siły specjalne, zwane "szabiha", przeszukują dom po domu i dokonują egzekucji. "Szabiha wchodzą do domów i podpalają je" - mówił Bassel Fuad, który przed dwoma dniami uciekł do Libanu. Powoływał się na relacje znajomego, który przebywa w Baba Amro. Wynika z nich, że władze w piątek rano rozstrzelały 10 mężczyzn przed budynkiem rządowym.

Informacje o zastrzeleniu 10 osób potwierdza Obserwatorium. "Okoliczności ich śmierci nie są jeszcze znane" - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Z danych przedstawionych przez członków Obserwatorium wynika, że łącznie w całym kraju śmierć poniosło 15 osób.

W piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Rupert Colville wyraził zaniepokojenie z powodu doniesień o krwawych represjach w Baba Amro. Zaapelował do władz i rebeliantów Syrii, by powstrzymali się od wszelkich akcji odwetowych.

Rewolta przeciwko prezydentowi Syrii Asadowi trwa od 11 miesięcy. Według szacunków ONZ dotychczas zginęło co najmniej 7500 ludzi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SYRIA, WOJNA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  24°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »