34 osoby objął akt oskarżenia przeciwko pseudokibicom związanym z Ruchem Chorzów. Katowicka prokuratura zarzuca im udział w grupie przestępczej, wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, liczne napady i włamania oraz udział w tzw. ustawkach.
O skierowaniu głównego aktu oskarżenia w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Katowicach poinformował w środę rzecznik katowickiej Prokuratury Apelacyjnej Leszek Goławski. To finał wymierzonej w środowisko pseudokibiców akcji pod kryptonimem "Armagedon". W sumie w całej sprawie oskarżonych zostało już 48 osób, zarzuty usłyszało prawie 70. Kilkanaście z nich jest aresztowanych.
Jak ustalono w śledztwie działalność grupy przypada na lata 2004-2010, choć do pierwszych przestępstw dochodziło już w roku 2002. Wszystko zaczęło się od znajomości kilku kolegów, zafascynowanych sportami walki, którzy spotykali się w grupie kibiców i zajmowali się organizowaniem tzw. ustawek, czyli bijatyk z pseudokibicami innych klubów.
"Po krótkim czasie grupa rozrosła się do ok. 30 osób, a po roku-dwóch utworzyła się grupa przestępcza: z osobami, które nią zarządzały, ze wspólną kasą, nawet z pewną specjalizacją, dotyczącą działań przestępczych" - powiedział prok. Goławski.
"Sprawa ta pokazuje, jak ci ludzie przechodzili poszczególne etapy: od kibica - bo rzeczywiście kibicowali swoim drużynom - do działań przestępczych (...). Przestępczość stadionowa to nie tylko takie działania jak ustawki, ale przede wszystkim zorganizowana przestępczość kryminalna" - dodał rzecznik prokuratury.
Akt oskarżenia opisuje kilka zorganizowanych bijatyk. Przed każdą z nich kibice zwaśnionych klubów piłkarskich ustalali termin i miejsce walki, ustalali zasady dotyczące wieku uczestników, strojów; uzgadniali też, że nie można zabierać ostrych przedmiotów i jaki będzie sygnał do rozpoczęcia walki.
"Takie ustawki były organizowane przez kilka lat. Na początku (brało w nich udział) po 20 osób, a pod Lublińcem była ustawka, gdzie było po 200 osób po każdej stronie. Miejscowa ludność ryglowała się w domach, widząc kawalkady podjeżdżających samochodów" - opisywał Goławski. Przy okazji tej ustawki wyznaczano nawet specjalne osoby z kamizelkami odblaskowymi, które kierowały ruchem samochodów - mówił prokurator.
Po każdej bijatyce część uczestników trafiała do szpitali; w kolejnych dniach pseudokibice uważnie śledzili doniesienia prasowe o bójce, w której uczestniczyli - opisują śledczy.
Grupa zdobywała pieniądze podczas napadów i włamań do obiektów handlowych i biur na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w okolicy Poznania. Często udawało im się ukraść po kilkaset tysięcy złotych. W śledztwie są tacy podejrzani, którzy mają po 80 zarzutów włamań i napadów.
Prokuratura udowodniła członkom gangu wprowadzenie do obrotu 50 kg amfetaminy i 19 tys. tabletek ecstasy. Część zdobytych podczas przestępstw pieniędzy przekazywano na pomoc dla zatrzymywanych kolegów i ich rodzin. Były one przeznaczane na pomoc prawną i "zapomogi" dla bliskich.
Za udział w gangu odpowie większość spośród oskarżonych, pozostali - za pojedyncze przestępstwa. Grozi im do 15 lat więzienia.
Prokuratura zaznacza, że choć trzon grupy łączyła zarówno ideologia kibicowska jak i wspólne włamania czy rozbojów, to jednak duża część kibiców nie brała udziału w procederze i nie orientowała się, z czego żyją ich przywódcy. W popełnianiu przestępstw członkowie gangu współpracowali z innymi podobnymi grupami w kraju, mimo waśni klubowych.
W całym śledztwie postawiono kilkaset zarzutów. Postępowanie zmierza już do końca, jeszcze w połowie tego roku do sądów powinny trafić ostatnie akty oskarżenia.(PAP)
kon/ abr/ ura/
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.