Orędzie o pojednaniu między narodem polskim i rosyjskim jest już prawie gotowe - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Dokument ma być podpisany podczas sierpniowej wizyty w Polsce patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla I.
Wspólne Orędzie do Narodów Rosji i Polski o pojednaniu - jak podaje biuro prasowe KEP - podpiszą zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Prawdopodobnie odbędzie się to w Warszawie w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski podczas pierwszych odwiedzin patriarchy moskiewskiego w Polsce.
Nad ostatnimi poprawkami do dokumentu dyskutowali w czwartek przedstawiciele Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego. Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik spotkał się w tej sprawie z ihumenem Filaretem z Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. "Ostatnia wizyta ojca Filareta pomogła dopracować tekst, który - mamy nadzieję - będzie mógł być ogłoszony w czasie najbliższej wizyty patriarchy z Moskwy, którego powitamy całym sercem, do którego zwrócimy się też z prośbą o to, byśmy mogli kontynuować w jakiś sposób ten dialog wiary, religii, relacji między naszymi dwoma narodami" - powiedział abp Józef Michalik.
Przewodniczący Episkopatu spotkał się też z z przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego. Wcześniej odbyło się spotkanie robocze z ihumenem Filaretem z udziałem abp. Stanisława Budzika, bp. Tadeusza Pikusa i ks. Jarosława Mrówczyńskiego, zastępcy sekretarza generalnego Episkopatu Polski.
Prace nad dokumentem trwały blisko dwa lata. Ze strony Episkopatu powołano specjalny Zespół do Rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Jego przewodniczącym został abp Henryk Muszyński, w skład zespołu weszli także abp Stanisław Budzik i bp Tadeusz Pikus.
Pierwsze spotkanie przedstawicieli obu stron odbyło się w Warszawie 26 lutego 2010 r. Obie strony podkreśliły wówczas historyczne znaczenie tej inicjatywy i podjętych rozmów. 24 czerwca 2010 r., na kolejne spotkanie w Warszawie przybył przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. "Idea tego dokumentu polega na tym, aby spojrzeć na historię naszych dwóch narodów z kościelnego punktu widzenia i nakreślić perspektywy na przyszłość" - podkreślał. "Punkt ciężkości tego dokumentu zmierza do tego, by we współczesnym świecie, w dużym stopniu zlaicyzowanym, dać wspólne świadectwo Chrystusowej Ewangelii i być znakiem pojednania" - wyjaśniał abp Henryk Muszyński.
15 marca 2012 r. strony prawosławna i katolicka uzgodniły ostateczną wersję wspólnego dokumentu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.