Reklama

Wierni pożegnali bp. Materskiego

Wierni pożegnali w czwartek pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej Edwarda Materskiego. Mszę św. w radomskiej katedrze odprawił metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Bp Materski został pochowany na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Reklama

Wierni pożegnali w czwartek pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej Edwarda Materskiego. Mszę św. w radomskiej katedrze odprawił metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Bp Materski został pochowany na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Oprócz wiernych w pożegnaniu radomskiego biskupa wzięło udział ponad 30 polskich arcybiskupów i biskupów oraz duchowni z całej diecezji. Homilię wygłosił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Wspominał on bp. Materskiego jako wybitnego katechetę i twórcę autora podręczników do nauki religii. Przypomniał, że bp Materski jako jedyny biskup w Polsce prowadził katechezę w jednym z radomskich liceów.

W homilii nie zabrakło odwołań do aktualnych wydarzeń w Polsce, m.in. do dyskusji nt. kształtu katechizacji w szkole. Przewodniczący KEP wspominał, że zmarły biskup radomski "zawsze z niepokojem przewidywał zagrożenia katechezy w szkole". "Często o tym rozmawialiśmy i dziś chcę powiedzieć przy jego trumnie, że wdzięczni jesteśmy mu za ten mądry pasterski niepokój, niepokój proroczy" - powiedział abp Michalik.

Abp Michalik mówił o zasługach bp. Materskiego w tworzeniu diecezji radomskiej i związanych z nią instytucji m.in. Wyższego Seminarium Duchownego. Wspomniał go przy tym jako skromnego człowieka, który "bardziej wymagał od siebie niż od innych". "Budził zdumienie, że prace biurowe w kurii ograniczał do minimum. Żartowaliśmy, że wszystkie nominacje i przenosiny kapłańskie pisze sam i to w samochodzie, z którego na najbliższej poczcie je wysyła " - wspomniał abp Michalik.

Obecny na mszy św. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak powiedział o bp. Materskim, że jako pierwszy biskup radomski nie tylko budował kościoły w diecezji, ale także "budował wspólnotę - tożsamość Radomia poranionego w czerwcu 1976 roku i w okresie stanu wojennego". "Księże biskupie Edwardzie, my, radomianie czujemy się dziś osieroceni" - mówił prezydent.

Po liturgii z katedry wyruszył ulicami Radomia kondukt żałobny. Biskup Materski został pochowany - zgodnie ze swoją wolą - na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Trumna złożona została w Grobowcu Biskupów Radomskich. Jest to XIX-wieczna kaplica, która mieści się w zabytkowym budynku dawnej dzwonnicy.

Uroczystości żałobne trwały w Radomiu dwa dni. W środę ciało biskupa przewieziono do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu; bp Materski przyczynił się do powstania tej uczelni. Tam odprawiona została msza św. oraz odbyło się modlitewne czuwanie. Po południu w środę trumnę z ciałem biskupa przewieziono do radomskiej katedry, gdzie mszę św. celebrował abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przez całą noc w wierni modlili się przy trumnie zmarłego biskupa.

Biskup Edward Materski zmarł w sobotę, miał 89 lat. Był doktorem teologii i opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

Urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. Jako kleryk brał udział w powstaniu warszawskim.

29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasirena. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r.

Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim. 25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich został pierwszym biskupem diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r., kiedy przeszedł na emeryturę.

W latach 1966-1988 był wykładowcą katechetyki formalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Znany był jako obrońca internowanych w stanie wojennym.

Bp Edward Materski przyczynił się m.in. do budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, powstania Radia "Ave" (obecnie Radia Plus Radom), tygodnika diecezjalnego "Ave".

W lipcu 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Polski Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski jako jeden z bohaterów powstania warszawskiego, działacz niepodległościowy i społeczny.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama