Po "arabskiej wiośnie" czystki wśród chrześcijan

„Arabska wiosna” rozczarowała chrześcijan tego regionu – tak sytuację wyznawców Chrystusa po społecznych protestach i politycznych przemianach w Egipcie ocenił zwierzchnik Kościoła koptyjskiego w Niemczech, bp Anba Damian.

W wywiadzie dla magazynu „Der Kirchentag” stwierdził, że „sytuacja chrześcijan jest tam dziś gorsza niż kiedykolwiek wcześniej.”

„Mamy wrażenie, że chrześcijanie mają być systematycznie usuwani ze świata arabskiego” – powiedział bp Damian ewangelickiej gazecie i opisał szczególnie dramatyczną sytuację kobiet w Egipcie. „Te, które zamiast chusty noszą na piersi krzyż, są w wielkim niebezpieczeństwie. Pójście do kościoła może skończyć się śmiercią” – powiedział koptyjski biskup.

Jego zdaniem to skandal, że w Egipcie od wielu lat bezustannie przeprowadzane są zamachy na kościoły, plebanie, rodziny i pojedyncze osoby, a sprawcy nigdy nie byli karani, jeśli okazywali się muzułmanami. Koptowie starali się wytrzymać tego typu prześladowania, ponieważ, jak to określił bp Damian, „rząd wciąż próbował nas uspokajać. Ale później okazywało się, że władze same były uwikłane w te zamachy”.

Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego w Niemczech ponowił swój apel do Unii Europejskiej, by uważała przy przekazywaniu pomocy finansowej do Egiptu: „Europa musi mówić wspólnym językiem i żądać ochrony mniejszości. Nie może być tak, że na oczach całego świata Egipt zabija własne społeczeństwo”.

Bp Damian już kilkakrotnie nawoływał niemiecki rząd do bardziej zdecydowanej postawy wobec władz w Egipcie. Niemieccy politycy wskazują jednak na problem tamtejszych władz przejściowych i wciąż niezmienionej konstytucji, która chroni przede wszystkim wyznawców islamu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Teja
  03.04.2012 00:35
  sytuacja w Egipcie nie jest i nigdy nie byla jednoznaczna.
  1. Koptowie w obliczu stale powtarzajacych sie zamachow - albo wybrali Bractwo muzulmanskie, albo nie glosowali. Wielu z Koptow zdecydowalo sie na emigracje - po czesci za chlebem

  2. problem z Koptami i zamachami na nich polega w wiekszosci przypadkow na plotkach, pomowieniach, jątrzeniach i wzajemnych zlosliwosciach. zadna ze stron nie jest bez winy - trzeba to miec na uwadze.

 • katolik
  03.04.2012 10:57
  Na co liczyli? Na raj na ziemi???
 • ;(
  03.04.2012 12:57
  Niech chrześcijanie zrezygnują z wyjazdów turystycznych do Egiptu - od razu władze zareagują na problemy Koptów.
 • Maluczki
  03.04.2012 13:25
  Muzułmanie i materialiści to wyznania tego samego źródła. Chrześcijanie to ich najwięksi wrogowie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  5°C Poniedziałek
  rano
  5°C Poniedziałek
  dzień
  5°C Poniedziałek
  wieczór
  3°C Wtorek
  noc
  wiecej »