"Czy naszą postawą przy ołtarzu, w konfesjonale, w kancelarii parafialnej, w szkole, a także w codziennym życiu dajemy świadectwo, że Kościół jest domem? Czy w naszych wspólnotach parafialnych powtórzą te słowa ubodzy, doświadczą solidarności i konkretnej pomocy? Czy drzwi Kościoła otwarte są dla żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a nawet krytykujących go? Czy wychodzimy im naprzeciw i jesteśmy gotowi powitać ich z radością i nadzieją?" - pytają hierarchowie kapłanów.
Do gorliwości w ewangelizacji zachęcają kapłanów biskupi w liście na Wielki Czwartek. W tym dniu księża obchodzą swoje święto na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której został ustanowiony sakrament kapłaństwa.
Nawiązując do rozpoczynającego się w Wielki Czwartek Triduum Paschalnego, biskupi podkreślają, że "jest to czas wyjątkowego spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym, pogrzebanym i zmartwychwstałym". Zachęcają księży do głębokiego przeżycia tego doświadczenia i gorliwości w ewangelizacji. Jak podkreślają biskupi, podejmują ten temat w kontekście zaplanowanego na ten rok Synodu Biskupów w Rzymie i rozpoczynającego się wraz z nim Roku Wiary.
W liście udostępnionym PAP we wtorek, biskupi napisali, że nowa ewangelizacja skierowana jest do tych, którzy zapomnieli o Chrystusie, nie znają go lub znają w niewystarczającym stopniu; jak przypomnieli, jako pierwszy do nowej ewangelizacji wezwał Jan Paweł II w Nowej Hucie w czerwcu 1979 r.
"Odpowiedź na to wezwanie nie zależy w pierwszym rzędzie od oryginalności i nowości metod czy środków, lecz od głębi naszej osobowej relacji ze zmartwychwstałym Chrystusem, od naszego «trwania w Nim», a także od jakości naszego życia wspólnotowego w Kościele" - piszą biskupi.
Biskupi nawiązali też do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego "Kościół jest domem". Jak podkreślili, hasło to jest bardzo zobowiązujące przede wszystkim dla kapłanów. "Czy naszą postawą przy ołtarzu, w konfesjonale, w kancelarii parafialnej, w szkole, a także w codziennym życiu dajemy świadectwo, że Kościół jest domem? Czy w naszych wspólnotach parafialnych powtórzą te słowa ubodzy, doświadczą solidarności i konkretnej pomocy? Czy drzwi Kościoła otwarte są dla żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a nawet krytykujących go? Czy wychodzimy im naprzeciw i jesteśmy gotowi powitać ich z radością i nadzieją?" - pytają hierarchowie kapłanów.
Warunkiem owocnej nowej ewangelizacji - jak podkreślają autorzy listu - "jest wspólnota kapłanów i świeckich skupiona wokół swego biskupa i wszystkich biskupów. Od każdego z nas, od naszego poddania się Duchowi Świętemu, zależy przyszłość Kościoła w Polsce i w świecie".
Liturgia Wielkiego Czwartku nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. W tym dniu, przed południem wraz z kapłanami swojej diecezji biskupi będą celebrować Mszę Krzyżma. Podczas liturgii w katedrach duchowni odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie, a biskupi konsekrują krzyżmo i pobłogosławią oleje, używane przy udzielaniu sakramentów. Wieczorem w parafiach kapłani będą sprawować Mszę Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającą Triduum Paschalne.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.