Ksiądz - nie urzędnik

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaapelował w Wielki Czwartek do kapłanów, aby parafia była domem, a nie urzędem czy instytucją, a księża - duszpasterzami, a nie urzędnikami. W warszawskiej archikatedrze kardynał odprawił mszę dla kapłanów.

Wielki Czwartek jest świętem kapłanów, tego dnia Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament kapłaństwa.

"Kapłani mają być sługami Boga - duszpasterzami, a nie urzędnikami" - mówił kard. Nycz do ok. 500 duchownych z diecezji warszawskiej zgromadzonych w katedrze św. Jana Chrzciciela. "Parafie mają być domem przyjaznym i otwartym dla wszystkich, nawet dla tych, którzy są krytycznie nastawieni do Kościoła. Musimy sobie uświadomić, że kapłani są posłani do wszystkich" - apelował do księży metropolita warszawski.

Odnosząc się do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego "Kościół jest domem", metropolita warszawski powiedział, że hasło to jest bardzo zobowiązujące przede wszystkim dla biskupów i kapłanów. Dlatego też - mówił kard. Nycz - musimy sobie ciągle stawiać pytania: Czy naszą postawą przy ołtarzu, w konfesjonale, w kancelarii parafialnej, w szkole, a także w codziennym życiu dajemy świadectwo, że Kościół jest domem? Czy drzwi Kościoła otwarte są dla żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a nawet krytykujących go? Czy wychodzimy im naprzeciw i jesteśmy gotowi powitać ich z radością i nadzieją?.

Mówiąc o roli kapłanów w nowej ewangelizacji, kard. Nycz przypomniał, że "dzieło nowej ewangelizacji nie zależy od nowoczesnych metod czy środków, chociaż one też są ważne, ale od głębokiej więzi ze zmartwychwstałym Chrystusem, od jakości wspólnotowego prowadzenia parafii, od miłości do ludzi i świadectwa życia kapłańskiego". Kard. Nycz wezwał do "dawania bardziej wyrazistego i głębokiego świadectwa życia kapłańskiego i służby człowiekowi".

Metropolita warszawski podkreślił, że warunkiem skutecznej nowej ewangelizacji "jest wspólnota kapłanów i świeckich skupiona wokół swego biskupa i wszystkich biskupów".

W mszy uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biskupi warszawscy oraz mniej więcej 500 kapłanów diecezji warszawskiej. Kardynał poświęcił oleje Krzyżma Świętego, a kapłani odnowili przyrzeczenia święceń kapłańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • paweL
  05.04.2012 13:35
  Kard. Nycz ma bardzo fajne i trafne spostrzeżenia, rozważania, uwagi!!! Bardzo lubię jego wypowiedzi, homilie.
  w górę serca-cieszmy się Kościołem, cieszmy się wiarą, nie bądźmy jak kundle w podkulonymi ogonami!! odwagi dla nas wszytskich!!!
 • T
  05.04.2012 13:50
  Niestety w pewnej ilości parafii jest urząd w dosłownym znaczeniu-cenniki za usługi...Pora to zmienić bo w przeciwnym razie czeka nas to co na zachodzie.Świątynie pod młotek z braku wiernych.Utrzymywać trzeba to zrozumiałe ale nie wolno pozyskiwać środków sprzedając sakramenty.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  7°C Środa
  wieczór
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  wiecej »