Gdzie Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Niedawne ogłoszenie przez władze Kuby Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy w tym kraju jest okazją do przyjrzenia się, jak ta sprawa wygląda w innych krajach, przynajmniej w Europie.

Należy przypomnieć, że dzień ten, upamiętniający w całym chrześcijaństwie Mękę i śmierć Pana Jezusa, jest szczególnie uroczyście obchodzony w krajach protestanckich. Chodzi o państwa, których mieszkańcy w większości lub w dużej części są luteranami bądź ewangelikami reformowanymi (kalwinistami).

Są to przede wszystkim kraje skandynawskie: Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja oraz niemieckojęzyczne: Austria (tu akurat przeważają katolicy), Niemcy i Szwajcaria, a także Wielka Brytania, Irlandia i Holandia. Chociaż nie we wszystkich tych krajach protestanci stanowią większość (Irlandia), Wielki Piątek jest tam dniem wolnym od pracy.

Ale podobnie jest też w Słowacji oraz w Hiszpanii i Portugalii, chociaż przeważają tam katolicy, a protestanci różnych odłamów są w mniejszości, na ogół znikomej. Trzeba jednak pamiętać, że na Półwyspie Pirenejskim istnieje wielowiekowa tradycja bractw Męki Pańskiej, których członkowie – najczęściej ubrani na biało i zakapturzeni – właśnie w Wielki Piątek przemierzają ulice miast i miasteczek w długich procesjach, czcząc w ten sposób pamiątkę Męki Pańskiej. W obu krajach iberyjskich, jak również w Danii dniem wolnym jest także Wielki Czwartek, czyli w praktyce całe Triduum Paschalne (sobota jest wolna przez cały rok).

W Polsce w ostatnich latach co jakiś odżywają rozważania na temat ewentualnego uznania Wielkiego Piątku za dzień wolny, na razie jednak sprawa nie wychodzi poza dyskusje. Według jednego z sondaży, przeprowadzonego dwa lata temu, za wolnym Wielkim Piątkiem opowiedziało się 57 proc. badanych, a przeciw było ponad 40 proc. Ciekawe, że 16 proc. ankietowanych wyrażało gotowość „poświęcenia” Poniedziałku Wielkanocnego na rzecz niepracującego Wielkiego Piątku.

Niezależnie jednak od rozwiązań prawnych w wymiarach całej Polski już obecnie dzień ten jest u nas ustawowo wolny od pracy dla wyznawców pięciu Kościołów protestanckich: Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego), Ewangelicko-Reformowanego (kalwińskiego), Ewangelicko-Metodystycznego oraz Chrześcijan Baptystów i Zielonoświątkowego.

Członkowie innych wspólnot protestanckich (np. adwentyści, różne nurty zielonoświątkowe) mogą się ewentualnie indywidualnie starać o zwolnienie z pracy w tym dniu, ale zgoda na to zależy przede wszystkim od pracodawcy.

Przeczytaj nasz komentarz: Święto Krzyża czy Święto Pracy?

Nasza sonda: Czy Wielki Piątek powinien być w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy?

«« | « | 1 | » | »»
 • TOMTOM
  06.04.2012 16:20
  Uważam, że WIELKI PIĄTEK powinien być wolny. Poniedziałek nie jest przecież świętem!
 • Maciej
  18.04.2014 14:40
  Katolicy w tym kraju są bardzo prześladowani skoro nie mogą wziąć urlopu w wielki piątek a ja bez problemu mogę (a w razie problemu, urlop na żądanie). Chyba, że wiara polskich katolików jest tak głęboka, że szkoda im dnia urlopu na święto, które za pewne tak bardzo chcą obchodzić, że chcą mieć wtedy dzień wolny od pracy (za pewne tylko po to, żeby iść do kościoła). Chyba się pogubiłem. Ech, ale co tam, logika tu nie obowiązuje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  3°C Środa
  dzień
  3°C Środa
  wieczór
  wiecej »