Święto Krzyża czy Święto Pracy?

W przyszłym roku Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy.

Pewnie większość z nas ucieszyłaby taka wiadomość. Na razie jednak w Polsce to ciągle pobożne życzenie. Nawet na Kubie w tym roku, dzięki prośbie Papieża, mają dzisiaj wolne. I „z jakiegoś powodu” Benedykt XVI prosił władze kubańskie o uwzględnienie właśnie Wielkiego Piątku, a nie np. Poniedziałku Wielkanocnego, który liturgicznie nie różni się niczym od kolejnych dni Oktawy, nawet Msza św. nie jest obowiązkowa w tym dniu.

- Gdy umiera nam ktoś bliski w rodzinie, to kodeks pracy przewiduje dwa dni urlopu okolicznościowego. A tu umiera Chrystus, nasz Zbawiciel, najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości! On oddaje życie za nas, a my odwiedzamy supermarkety, sprzątamy, pieczemy ciasto. Zachęcam swoich wiernych, żeby wzięli urlopy w tym czasie – mówi ks. Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

Trzeba przyznać, że pod tym względem niektóre kraje protestanckie mają nieco większą wrażliwość teologiczną niż katolicka Polska. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji. Wśród katolickich narodów rozumieją to także Włosi.

Wczoraj popołudniu krótka rozmowa telefoniczna. – Radosnych Świąt – rzucam na koniec.  – To już teraz? Myślałem, że Święta dopiero w niedzielę – słyszę po drugiej stronie. Wprowadzenie dnia wolnego w Wielki Piątek z pewnością pomogłoby nam wszystkim oswoić się z myślą, że jedno wielkie święto już trwa od wczorajszego wieczoru. Trzeba by tylko upatrzyć do odstrzału jakiś dzień „odwiecznie” wolny od pracy, bo przecież ekonomiści zaczną przekonywać, że gospodarka nie zniesie kolejnej przerwy. A zatem 1 maja? Coś mi się zdaje, że Święto Długiego Weekendu znalazłoby bardzo silnych obrońców…

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • złamana_ręka
  08.04.2012 18:12
  Triduom Paschalne i Niedzielę Zmartwychwstania według mnie należy połączyć. To jest jeden ciąg zbawczych zdarzeń! Zmartwychwstanie jest jednak największym cudem i największym triumfem Pana Jezusa! Ale ... Jezus musiał najpierw umrzeć, aby zwyciężyć śmierć. Czy w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek potrzebny jest dzień wolny od pracy? Jak do tej pory my katolicy dajemy sobie radę bez tego. Ja co roku uczestniczę w nabożeństwach tych świętych dni i tylko praca na drugą zmianę to wykluczała. Tu jest odpowiedź. Przydałby się na to dzień wolny! Przecież my katolicy czcimy dzień śmierci świętych jako ich dzień narodzin dla nieba a Wielki Piątek jest dniem, w którym ma udział każda śmierć chrześcijanina, bo żyjemy dla Pana i umieramy dla Pana.
 • milczący
  08.04.2012 20:46
  Od kiedy pracuję tj ponad 28 lat biorę urlop na Triduum Paschalne i chyba ze 3 razy go nie otrzymałem. Jak najbardziej jestem za tym, aby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy. Na pewno nie zuboży to naszej gospodarki, bo jej zubożenie to generuje głównie niewłaściwe traktowanie człowieka. Dziwi mnie fakt, że wszyscy: wierzący Katolicy, Protestanci, Świadkowie Jehowy, Niewierzący i Ateiści korzystają z świąt, które obchodzą katolicy i często spotykam się z tym, że niechętnie zastępują mnie, bo też chcą mieć wolne.
  Wydaje mi się dobrym pomysł, aby każdy miał dwa dni do wykorzystania na sprawowanie kultu religijnego. Takie dwa dni musiały by być gwarancją pracodawcy, żeby względy pracodawcy nie mogły być ważniejsze.
  Chwalcie Pana za Jego Zmartwychwstanie
 • Anteas
  10.04.2012 15:52
  Wielki piątek ma być wolny od pracy bo to święto. Święto zamordowania Chrystusa! Weselmy się i radujmy! Bo przecież święto to coś radosnego.
 • gut
  12.04.2012 12:21

  ""Prawdziwy chrześcijanin natomiast, którego wzorem jest Paweł apostoł, przed wszystkim koncentruję się na tajemnicy Męki i Śmierci Chrystusa ponieważ z nich zrodziło się prawdziwe życie".Świetny tekst szanowny Panie Jacku, na potwierdzenie słusznych pańskich wywodów jest powyższy cytat z przekładu Pismo św. edycji Św. Pawła.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -2°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »