Rosnące ceny benzyny powoli zmieniają charakter popytu na samochody w USA - coraz więcej Amerykanów kupuje samochody mniejsze i spalające mniej paliwa. Sporym wzięciem cieszą się pojazdy hybrydowe, czyli z napędem spalinowo-elektrycznym.
To między innymi za sprawą popularności małych pojazdów w marcu wzrosła sprzedaż samochodów produkowanych przez trzy wielkie amerykańskie koncerny: General Motors, Ford Co. i Chrysler. Wielka trójka z Detroit sprzedała w tym miesiącu o 12 proc. więcej samochodów niż w marcu ub.r.
Średnia cena najtańszej odmiany (regular) wyniosła pod koniec marca 3,92 dolara za galon (3,75 litra), a w wielu miastach przekroczyła 4 dol. Luksusowe marki aut, takie jak Mercedes, BMW czy Toyota Lexus, wymagają benzyny najlepszej, wysokooktanowej, która jest jeszcze droższa.
Chociaż są to ceny wciąż dużo niższe niż w Europie, ich podniesienie stanowi dla Amerykanów poważny problem, gdyż w porównaniu z Europejczykami za kierownicą spędzają o wiele więcej czasu, przez co koszt benzyny odbija się na ich domowym budżecie. Wskutek wzrostu cen paliwa rośnie też niezadowolenie z gospodarczej polityki administracji prezydenta Baracka Obamy.
W ostatnich miesiącach wzrosła więc sprzedaż małych samochodów, które w przeszłości były rzadkością na amerykańskich drogach. Bardzo dobrze sprzedaje się np. Chevrolet Sonic, który na galonie benzyny przejeżdża 40 mil (odpowiednik ok. 5 l na 100 km). Pojawiają się też, zwłaszcza na ulicach miast, samochody najmniejsze, jak Fiat Cinquecento, Mercedes Smart i Mini Morris (należący obecnie do koncernu BMW).
Sprzedaż hybrydy Toyota Prius, popularnej szczególnie w niektórych wielkich miastach, jak Waszyngton i Boston, wzrosła w marcu o 54 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2011 r.
Jednocześnie spadła sprzedaż niektórych marek dużych wozów typu SUV (Sport Utility Vehicle) i minivanów, jak np. Ford Expedition, który spala 12-15 litrów benzyny na 100 km.
Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.