Na początku kwietnia największym poparciem wyborców cieszyła się PO (30 proc.), drugie miejsce zajęło PiS (25 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (9 proc.) i SLD (7 proc.). Na Wiejskiej zabrakłoby PSL (3 proc.)
TNS Polska zapytał Polaków "kandydata której partii lub ugrupowania poparł(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu". Z sondażu wynika, że poniżej progu wyborczego znalazłyby się oprócz PSL: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (4 proc.) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego(2 proc.).
Jak wskazuje TNS Polska, w porównaniu z marcem wzrost poparcia odnotowały PiS (o 3 pkt. proc.) i SP Zbigniewa Ziobro (o 2 pkt. proc.). Zmniejszyło się natomiast poparcie dla Ruchu Palikota (o 3 pkt. proc.), SLD (o 2 pkt. proc.) oraz dla PSL (o 2 pkt. proc.). Poparcie dla PO praktycznie nie zmieniło się.
Co piąty (20 proc.) wyborca nie wie, na kandydata której partii oddałby swój głos.
Według TNS Polska, jeżeli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierane jest przez 37 proc. z nich, PiS - 31 proc., Ruch Palikota - 11 proc., SLD - 9 proc., SP Zbigniewa Ziobro - 5 proc., a PSL - 4 proc.
Jak wynika z sondażu, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to z pewnością wziąłby w nich udział mniej niż co trzeci Polak (29 proc.), a dalsze 33 proc. badanych być może zdecydowałoby się głosować. Jeden na trzech (32 proc.) respondentów nie wziąłby udziału w wyborach, przy czym jeden na pięciu (20 proc.) nie zrobiłby tego na pewno.
Jak wskazuje TNS Polska, w porównaniu z marcem, gotowość do głosowania zmniejszyła się o 3 pkt. proc., jednocześnie jest ona o 12 pkt. proc. niższa niż w październiku ubiegłego roku.
Sondaż TNS Polska zrealizowany został w dniach 13-18 kwietnia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 956-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.
TNS Polska powstała pod koniec marca w wyniku połączenia TNS OBOP i TNS Pentor.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.