Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp Bernard Fellay w miniony weekend przebywał w Rzymie i rozmawiał z przedstawicielami Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” - dykasterii odpowiedzialnej za dialog ze zwolennikami liturgii przedsoborowej.
Informuje o tym na łamach portalu „La Stampy” - vaticaninsider znany włoski watykanista, Andrea Tornielli. Przypomina jednocześnie, że kwestia odpowiedzi lefebrystów na „preambułę doktrynalną” będzie przedmiotem posiedzenia plenarnego Kongregacji Nauki Wiary, w środę, 16 maja. Podczas rozmów bpa Fellaya w Watykanie przedyskutowano niektóre proponowane przez niego modyfikacje dokumentu przedstawionego przez Stolicę Apostolską.
Ich wynik, według informacji Torniellego miałby być pozytywny. Jednocześnie przypomina on, że w środowym posiedzeniu Kongregacji Nauki Wiary wezmą udział obok kardynałów i biskupów kurialnych także biskupi diecezjalni, w tym kardynałowie Jean-Pierre Ricard, z Bordeaux i Christoph Schönborn z Wiednia. Niemal połowę lefebrystów stanowią Francuzi. Wynik dyskusji zostanie następnie przekazany papieżowi. Kard. William Levada zapozna Ojca Świętego z opinią każdego z 25 członków Kongregacji, a więc papież będzie znał nie tylko wynik głosowań, ale także motywacje poszczególnych uczestników prac. Decyzja Benedykta XVI będzie w pełni autonomiczna. Jak już spekulowano wcześniej, zostanie zapewne podana do wiadomości jeszcze w tym miesiącu.
Tornielli zaznacza, że modyfikacje zaproponowane przez bpa Fellaya podkreślają znaczenie tradycji jako elementu stabilnego. Istotą preambuły jest uzgodnienie podpisane już w 1988 r. przez abp Marcela Lefebvre'a, który godził się na przyjęcie nauki zawartej w numerze 25 Konstytucji dogmatycznej „Lumen gentium” Soboru Watykańskiego II odnośnie do magisterium Kościoła i należnemu jemu posłuszeństwu. Abp Lefebvre zobowiązywał się także do przyjęcia postawy pozytywnej wobec pewnych punktów nauki II Soboru Watykańskiego, trudnych zdaniem jego zwolenników do pogodzenia z tradycją, prowadzenia w tej sprawie dialogu ze Stolicą Apostolską oraz unikania wszelkiej polemiki.
Włoski watykanista zastrzega, że zawsze możliwe są niespodzianki, ale jak dotychczas wiele wskazuje na to, że wynik prowadzonego obecnie dialogu będzie pozytywny. Watykan niepokoi się natomiast ujawnioną niedawno treścią listu trzech pozostałych biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, Tissier'a de Mallerays'a, de Gallarety i Williamsona, przeciwnych porozumieniu, skierowanego do bp. Fellaya.
Przełożony generalny lefebrystów odpowiedział im, wyjaśniając, że podjęta przez niego decyzja jest odpowiedzią na osobisty apel Benedykta XVI. Powodem niepokoju Stolicy Apostolskiej jest spory opór trzech biskupów, z których w styczniu 2009 r. Ojciec Święty zdjął ekskomunikę, przed powrotem tradycjonalistów do pełnej jedności z Rzymem.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.