Ocalone od komercji

Wydarzenie Pięćdziesiątnicy sprzed 2000 lat dokonuje się i we współczesnym świecie, a "piękno i moc Bożego Ducha przeobrażają i ocalają nasze człowieczeństwo.

„Aby odnaleźć Boga trzeba być szczęśliwym, gdyż ci, którzy w rozpaczy wymyślają Go sobie, okazują zbytni pośpiech i za mało się starają by odnaleźć głębię jego palącej nieobecności”. To Rilke, ze swoją poetycką łamigłówką nt. boskiego się U(nie)obecniania...

Jakby wszystko wywróciło się do góry nogami. Szukać trzeba. Sens nadawać. Pytać. I przywoływać: "Przyjdź! Oświeć moją ciemność. Veni Sancte Spiritus!". Przyjdzie. Już przyszedł. Wciąż przychodzi. Jezus obiecał. To wystarczy..

"Jeżeli moglibyśmy Go słyszeć, mówi: 'Czy nie wiesz, że ja jestem obok ciebie i że dzięki Duchowi Świętemu żyję w Tobie? Ja nie opuszczę cię nigdy'. Przez Ducha Świętego nawet obawy i noce naszego życia mogą obudzić się do najprostszej radości" (brat Roger z Taize). 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego to wielkie święto - odnowienia, rozbudzenia życia! Choć jakby pozostające w cieniu, pomiędzy "gwiazdkowym" boomem, a "zajęczą" celebracją święconki. Ale dobrze, że przynajmniej jeden epizod bosko-ludzkiej historii ocalał od komercji. Znamienne, iż właśnie ten, w którym wiara stała się płomieniem, i dzięki któremu dojrzewa.

"Wydarzenie Pięćdziesiątnicy sprzed 2000 lat obecne jest we współczesnym świecie! Nasza zdolność przyjmowania Ducha Św. musi się ciągle odnawiać. Aby ogień zapalony w czasie chrztu, mógł ogrzewać nasze życie. Najważniejsze to naprawdę powierzyć się Panu. Dać Mu wolną rękę w moim życiu" - zachęca o. Raniero Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego nie kryje, iż był sceptyczny wobec charyzmatycznego przebudzenia w Kościele. "Ale Duch Święty poczekał na mnie. Pomimo doktoratu z chrystologii, dopiero po 'chrzcie w Duchu' zdałem sobie sprawę, że jest "inny" Jezus - Jezus żywy, którego muszę poznać. On działa poprzez swojego Ducha".

Wyrażenie "chrzest w Duchu" budzi niezrozumienie. "Nie jest wymysłem Odnowy w Duchu Świętym. To Chrystus użył tych słów wobec apostołów: 'Niedługo zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym'" wyjaśnia kapucyn. Podkreśla, że "to nie kolejny sakrament. To ożywienie wszystkich sakramentów. Budzi w nas nadprzyrodzone życie, jakie w sobie nosimy"

To proste prawdy wynikające z Ewangelii. Konkret, dynamika, stan faktyczny. Ciało potrzebuje pokarmu, dusza - światła Ducha Świętego. Dziś jednak bardziej oczywiste i powszechne jest odgrzebywanie starych znajomości na "społecznościówce", niż nowe odczytywanie starych Pism.

"Myślę, że w Kościele zachodnim Duch Święty jest za mało znany. Stąd powściągliwość. Bo kim On właściwie jest? W Kościele prawosławnym teologia Ducha Świętego jest bardziej rozwinięta" zauważa o. Christoph Blin ze Wspólnoty Chemin Neuf. Zdaniem ewangelickiego teologa Otto Dilschneidera chrześcijaństwo zachodnie cierpi dziś z powodu "powszechnego zapominania o Duchu".

A przecież Duch Święty uświęca Kościół "nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również udzielając rozmaitych darów. A ponieważ charyzmaty są nader stosowne i pożyteczne dla potrzeb Kościoła, przyjmować je należy z dziękczynieniem i ku pociesze" (por. Lumen Gentium, XII)

"Jesteśmy wolni, by używać darów Ducha Świętego. Kontrolujemy je. To nie coś obcego, co ma nad nami władzę. Charyzmat jest dany aby budować Kościół. Jeśli nie buduje, to lepiej nie używać" uwrażliwia o. Blin.

"Nie bójcie się Ducha Świętego!" wzywa Kościół. Duch Święty działa w nas choć my "nie zajmujemy się Nim jako Nim. Interesuje nas to co On w nas robi" mówił w jednym z wywiadów bp. Dembowski.

Duch Święty obdarowuje wewnętrzną wolnością. Wnosi pokój i radość. Jest umocnieniem w trudnych doświadczeniach. To dzięki Duchowi Świętemu czytelne stają się znaki Bożej Opatrzności. Dzięki Duchowi Świętemu żywe staje się doświadczenie obecności Zmartwychwstałego Jezusa w Kościele.

"Duch Święty jest źródłem życia - jak powietrze, jak światło, jak woda i ciepło. Ten, który jest wszędzie obecny, działa w człowieku i świecie, ale pozostaje niewidzialny i nieuchwytny. (...) Wierząc w Ducha Świętego i Jego życiodajne działanie, możemy głębiej poznać tajemnicę Kościoła i jego sakramentów, oraz przezywać oczekiwanie zmartwychwstania i przyszłego życia. (...) Piękno i moc Bożego Ducha przeobrażają i ocalają nasze człowieczeństwo" (o. W. Hryniewicz).

Czy nie tego pragniemy - ocalenia?

Zobacz filmy:

 

Cytat za: ks. W. Hryniewcz, K. Karski, ks. H.Paprocki Credo. Symbol naszej wiary; Kraków 2009

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • katolik
  27.05.2012 10:05
  "Cała ziemia w podziwie spoglądała na bestię" (Apok. 13, 3)
 • Jerzyk
  27.05.2012 19:39
  To prawda, dopiero Duch Święty pokazuje nam prawdziwy obraz rzeczywistości.
  Z Duchem Świętym widzimy właściwie, rozumiemy jak należy.
  Rzeczywistość nabiera właściwych barw, widzimy zupełnie inaczej niż dotąd, rozumiemy jak nigdy dotąd nie rozumieliśmy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  noc
  11°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  wiecej »