Papież nie jest politykiem i koncentruje się na tym, co najistotniejsze w jego duchowej posłudze. Podkreślił to prywatny sekretarz Benedykta XVI, ks. prałat Georg Gänswein w artykule opublikowanym na łamach włoskiego dziennika „Avvenire”.
„Sprawami zasadniczymi są dla Ojca Świętego przede wszystkim: odnowa wiary, dar Eucharystii i jedność Kościoła” - stwierdził ks. Gänswein i dodał, że w ten sposób w trudnych czasach powiodła się Benedyktowi XVI „rewitalizacja Kościoła”, w której powodzenie wierzyli wcześniej tylko nieliczni.
Tekst opublikowany w „Avvenire” jest wstępem do książki o recepcji „Jezusa z Nazaretu” Benedykta XVI na uniwersytetach włoskich. Publikacja ukaże się niebawem w wydawnictwie watykańskim.
W Kurii Rzymskiej Benedykt XVI wprowadził „nowe życie” w stare formy, wycinając jednocześnie „wyschnięte gałęzie” - napisał sekretarz papieża. Ponadto, zwrócił uwagę, Benedykt XVI nie lęka się konfrontacji i nie unika debaty. Nazywa po imieniu zarówno niedociągnięcia i błędy Zachodu, jak i przemoc motywowaną religijnie.
Jednocześnie ks. Gänswein skrytykował ukazywanie wykrzywionego wizerunku papieża przez media. Zwrócił uwagę, że w swoich relacjach media najczęściej mają w pamięci obraz dawnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary jako „żandarma papieża”. Najwyższy więc jest czas, aby ten obraz skorygować - zachęca sekretarz Benedykta XVI.
Respondenci nie wierzą jednak, że Kongres zaostrzy przepisy po serii masowych strzelanin.
Polka pokonała Amerykankę Alison Riske 6:0, 6:2. Z kim zmierzy się w kolejnym pojedynku?
W tym roku przypada X rocznica działalności Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI.
Z Litwy płynie stanowcza krytyka propozycji niektórych zachodnich polityków i ekspertów.
"Niejednokrotnie było tak, że mama musiała zawalczyć o mnie i za to jej dziękuję."
6,9 mln mieszkańców Austrii, czyli 77,6 proc. ogółu, deklaruje się jako osoby wierzące.