Hamas grozi Izraelowi

Według palestyńskich źródeł w nalotach izraelskich na rządzoną przez radykalny Hamas Strefę Gazy zginęło dwóch Palestyńczyków, w tym 6-letni chłopiec.

Po przyznaniu się przez Brygady Ezedina al-Kasama, czyli ramię zbrojne Hamasu, do wystrzelenia od poniedziałku 120 pocisków w stronę Izraela, w środę ogłoszono nowy rozejm.

Jednak w sobotę, po serii izraelskich nalotów, Brygady zmieniły zdanie. Nie będziemy milczeć wobec nowych syjonistycznych zbrodni - napisano w komunikacie. Nikt nie może winić naszych bojowników, gdy reagują na nie - dodano.

Jak podały palestyńskie źródła medyczne, w sobotę rano w wyniku ataku lotniczego w pobliżu Chan Junis, na południu Strefy Gazy, zginął sześcioletni chłopiec. Ojciec dziecka został poważnie ranny. Obrażenia odniósł też inny cywil.

Jednak izraelska armia zaprzeczyła, jakoby prowadziła operacje w rejonie Chan Junis.

Kilka godzin później palestyńskie źródła lekarskie poinformowały o śmierci 25-letniego Palestyńczyka. Miał on zginąć w wyniku ataku dronu izraelskiego w mieście Dżabalija, na północy Strefy Gazy.

Jak podała izraelska armia i policja, w sobotę rano palestyńscy bojownicy wystrzelili ok. 20 pocisków w stronę południowego Izraela. Jedna osoba została ranna w Sderot, przy granicy ze Strefą Gazy.

W następstwie tych ataków szef sztabu izraelskich sił zbrojnych generał Benny Gantz zwołał nadzwyczajne posiedzenie dowódców wojskowych, aby "ustalić dalsze działania".

W piątek w serii izraelskich ataków lotniczych dwóch Palestyńczyków zginęło, a ponad 20 zostało rannych. Jako przyczynę nalotów izraelskie wojsko podało wystrzelenie stamtąd pocisków rakietowych na rejon miasta Aszkelon, w Izraelu.

Hamas deklaruje od pewnego czasu gotowość przestrzegania rozejmu z Izraelem pod warunkiem wzajemności. Jednak nie panuje nad radykalnymi ugrupowaniami w Strefie Gazy, złożonymi z dżihadystów i salafitów, często byłych członków Hamasu, którzy regularnie ostrzeliwują terytorium Izraela pociskami rakietowymi.

Izrael odpowiada na te ataki nalotami. W ostatnim okresie doszło do kolejnego nasilenia ataków i odwetowych nalotów izraelskich. Analitycy podkreślają, że w tych warunkach żadne porozumienie rozejmowe nie ma szans na utrzymanie się.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
29°C Wtorek
wieczór
wiecej »