Sanepid: Nie kąpać się w fontannach

Kąpanie w fontannach grozi chorobami przewodu pokarmowego, skóry, oczu - przypomina warszawski Sanepid. Osoby, które w ten sposób szukają ochłody mogą też zostać ukarane mandatem.

Pomimo ostrzeżeń Sanepidu wielu warszawiaków, którym doskwierają upały, chłodzi się w miejskich fontannach.

"Fontanny to element dekoracji miast, nie są przeznaczone do kąpieli. W fontannie namnażają się drobnoustroje, bakterie salmonelli, grzyby, jaja pasożytów odzwierzęcych. Im jest cieplej, tym więcej bakterii. Kąpiel w fontannie może okazać się niebezpieczna dla zdrowia" - powiedział w środę PAP Wiesław Rozbicki z warszawskiego Sanepidu.

W ciągu ostatnich trzech dni do straży miejskiej w Warszawie wpłynęły trzy zgłoszenia o kąpieli w fontannie. Wszystkie zakończono pouczeniem, choć za kąpiel w fontannie grozi nawet 250 zł mandatu. "Jednak jest to ostateczność, zwykle wystarczają prośby o wyjście z wody. Kiedy obok fontanny przechodzi strażnik miejski, ludzie z reguły sami wychodzą. Nie ma konieczności zwracania im uwagi" - poinformowała PAP Jolanta Borysewicz z biura prasowego stołecznej straży miejskiej.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy chronić przed słońcem dzieci, osoby starsze i chore.

Według prognoz synoptyków w najbliższych dniach w wielu regionach Polski temperatura może przekraczać 30 st. C.

GIS radzi, by osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, postały w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice. W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych; unikać picia alkoholu.

Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.gis.gov.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
14°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
wiecej »