Z apelem o jak najszybsze uregulowania prawne dot. wykonywania zawodu psychoterapeuty, zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia, rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, informuje serwis rp.pl
– Pacjenci skarżą się, że psychoterapię w poradniach prowadzą niekompetentne osoby. To groźne dla pacjentów, bo jeśli psychoterapeuta nie ma wiedzy o zaburzeniach, to może np. traktować chorych z problemami tarczycy, tak jakby mieli stany lękowe o podłożu psychicznym – wskazuje Kozłowska.
Aktualny brak przepisów sprzyja tak kuriozalnym sytuacjom, jak te w Krakowie, gdzie pojawiły się taksówki prowadzące tzw. lokoterapię, których kierowcy udzielają porad pasażerom. Certyfikaty psychoterapeuty nadało im Europejskie Towarzystwo Psychoterapeutyczne. Sprawą zajmuje się już krakowska Izba Lekarska.
Prof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, wskazuje, że „teraz nad ok. 30 towarzystwami w Polsce nadającymi certyfikaty psychoterapeutom nikt nie ma kontroli. Niedopuszczalne jest, aby osoba z zasadniczym wykształceniem, tak jak w Krakowie, prowadziła terapię”.
Według danych resortu zdrowia w Polsce funkcjonuje 230 poradni psychologicznych.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.