"Ośmieszymy się jako Naród"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała na posiedzeniu władz partii CDU niedawny wyrok kolońskiego sądu, uznający obrzezanie chłopców za karalne uszkodzenie ciała - informuje w poniedziałek w internetowym wydaniu dziennik "Financial Times Deutschland".

"Nie chcę, by Niemcy były jedynym krajem na świecie, w którym Żydzi nie mogą przeprowadzać swoich obrzędów. W przeciwnym razie ośmieszymy się jako naród" - miała powiedzieć Merkel według relacji rozmówców dziennika.

Także niemiecka minister ds. rodziny Kristina Schroeder opowiedziała się w poniedziałek za uregulowaniem kwestii obrzezania. "Życie żydowskie i muzułmańskie w Niemczech nie może stać się niemożliwe" - oświadczyła Schroeder. Jej zdaniem ewentualne nowe przepisy musiałyby kierować się zarówno wolnością religijną, jak i dobrem dzieci, dlatego powinny regulować sprawy znieczulenia. Schroeder oświadczyła, że nie zaakceptuje żadnej regulacji, która dopuszczałaby obrzezanie dziewczynek.

Na razie nie pojawiła się konkretna propozycja rozwiązań prawnych w sprawie obrzezania. Szef frakcji chadeckiej w Bundestagu Volker Kauder zasugerował jedynie, by parlament uchwalił rezolucję w tej sprawie, co po kontrowersyjnym wyroku sądu w Kolonii dałoby poczucie pewności zarówno muzułmańskim i żydowskim rodzicom, którzy chcieliby poddać swych synów obrzezaniu, jak również lekarzom, przeprowadzającym te zabiegi.

W wydanym pod koniec czerwca orzeczeniu sędziowie w Kolonii zakazali poddawania dzieci obrzezaniu, argumentując, że taki zabieg powoduje trwałe i nieodwracalne okaleczenie dziecka. "Zabieg narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej" - uzasadnił sąd. Uznał, że o poddaniu się obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletności.

Wyrok dotyczył sprawy czteroletniego muzułmańskiego chłopca, który po obrzezaniu zaczął krwawić i został zawieziony przez matkę do szpitala. O przypadku dowiedziała się prokuratura, która uznała zabieg za nielegalny i sporządziła akt oskarżenia. Lekarz został uniewinniony, ponieważ - jak stwierdzili sędziowie - działał w przekonaniu, że postępuje słusznie.

Orzeczenie nie jest wiążące dla innych sądów, ale wywołał oburzenie wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej w Niemczech, jak również został skrytykowany przez Kościół katolicki. W zeszły czwartek Europejska Konferencja Rabinów ostrzegła, że zakaz obrzezania byłby fundamentalnym problemem dla dalszej egzystencji żydowskiej wspólnoty w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »