Film o mafii we włoskich szkołach

40 lat historii neapolitańskiej mafii, kamorry, przedstawia przygotowany dla włoskiej młodzieży film dokumentalny. Zostanie on rozesłany do szkół średnich w całym kraju, a jego projekcje będą elementem nauki praworządności.

"Początki Gomorry" - to tytuł 4-odcinkowego serialu dokumentalnego Luigiego Pingitore. Nawiązuje on do głośnego, zekranizowanego bestsellera "Gomorra" Roberto Saviano. Książka opisywała przede wszystkim najgroźniejszy klan kamorry, Casalesi.

W filmie dokumentalnym wykorzystano liczne relacje na temat tego, jak rodziła się potęga kamorry, nagrania i dokumenty. Przedstawione zostały także tragiczne historie niewinnych ofiar porachunków.

W dokumencie, którego premiera odbyła się właśnie na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni, zaprezentowany został portret legendarnego bossa kamorry Raffaele Cutolo, odbywającego karę wielokrotnego dożywocia za zbrodnie mafijne oraz również uwięzionego bossa klanu Casalesi Francesco Schiavone.

Mowa jest o walkach mafijnych gangów i dzielnicach Neapolu, na przykład Secondigliano, kontrolowanych całkowicie przez klany.

Autor filmu prezentuje też najnowszy rozdział w walce państwa włoskiego z przestępczością zorganizowaną, czyli powszechnie stosowaną praktykę konfiskaty dóbr mafijnych.

Od września film "Początki Gomorry" będą oglądać uczniowie szkół średnich, przede wszystkim na południu Włoch.

Socjologowie i organizacje nawołujące do krzewienia postaw praworządności i sprzeciwu wobec mafii biją od dawna na alarm. Wśród młodzieży, przede wszystkim z rejonów-kolebek największych mafii, dość częstym zjawiskiem jest tolerancja wobec nich czy wręcz podziw dla miejscowych bossów.

Z zaprezentowanych w maju badań społecznych wynika, że kamorra to dla 16 procent neapolitańskich uczniów w wieku 12-14 lat źródło bogactwa i władzy. Nastolatki uważają, że to dzięki mafii można rozwiązać problemy ekonomiczne i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz pracę. 15 proc. gimnazjalistów twierdzi wręcz, że mafia to "zjawisko pozytywne".

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »